Są środki na remont fromborskiej katedry

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 800 tysięcy złotych na remont części dachu katedry we Fromborku.
Jak poinformował PAP proboszcz fromborskiej archikatedry i jednocześnie diecezjalny konserwator zabytków ks. Jacek Wojtkowski, za te pieniądze, będzie wyremontowany dach nad prezbiterium i zakrystiami. To najpilniejsze prace, ponieważ ostatnie naprawy tej części dachu na fromborskiej katedrze były wykonywane około 30 lat temu.
Zbudowana w pierwszej połowie XIV wieku bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, jest najważniejszą świątynią na Warmii. Od 1994 roku jest uznana za Pomnik Historii. W tym kościele pochowany jest Mikołaj Kopernik i wielu biskupów warmińskich z wujem Kopernika, Łukaszem Watzenrode włącznie.
We fromborskiej katedrze jest też szereg zabytkowych, cennych zarówno historycznie jak i artystycznie, ołtarzy i obrazów.
Z wyliczeń księdza Wojtkowskiego wynika, że na remont dalszej części dachu, naprawę elewacji i na konserwację wszystkich ścian ceglanej katedry potrzeba około 50 milionów złotych.
Będziemy aplikować o pieniądze, już przygotowujemy niezbędne dokumenty – przyznał proboszcz fromborskiej katedry i podkreślił, że do niezbędnych prac na katedralnym wzgórzu eksperci zaliczyli też wymianę kanalizacji i osuszenie wzgórza. Panująca tu od lat wilgoć jest zabójcza zarówno dla świątyni, jak i otaczających wzgórze murów.
(pap/wchr/łw)