Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są pieniądze na renowację pomnika więźniów obozu Stutthof. Zakres prac jest duży

Pomnik więźniów obozu Stutthof. Fot. UM Tolkmicko

Pomnik upamiętniający więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof doczeka się renowacji. Pieniądze przekazał resort kultury i samorząd.

Pomnik więźniów obozu w Stutthof znajduje się po drugiej stronie Zalewu Wiślanego. Podobóz Stutthof zlokalizowany był w Nadbrzeżu, na terenie cegielni Hopehill. Burmistrz Tolkmicka Magdalena Dalman przyznaje, że stan pomnika był już bardzo zły, a takie miejsce pamięci wymaga szacunku i stosownej oprawy. Zakres prac jest duży.

Obejmuje odnowienie i oczyszczenie samego pomnika, wymianę płyt, rekultywację zieleni i instalację oświetlenia. Będzie nowy chodnik i ławki z dostępem dla osób niepełnosprawnych.

00:00 / 00:00

Remont pomnika wsparło Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które przeznaczyło na ten cel prawie 50 tysięcy złotych. Koszt całkowity to 60 tysięcy, różnicę pokrywa samorząd. Prace mają zostać zakończone do 30 listopada.

W podobozie Stutthof przebywało nawet 300 więźniów, którzy pracowali przy wybieraniu gliny do wyrobu cegieł. 19 i 20 stycznia 1945 podobóz został ewakuowany do Stutthof z powodu zbliżających się wojsk radzieckich. Pomnik w Nadbrzeżu upamiętnia osoby, które straciły tam życie. Corocznie w kwietniu organizowane są uroczystości w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Pamięci Narodowej.

Pomnik więźniów obozu Stutthof. Fot. UM Tolkmicko

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, pieniądze, obóz koncentracyjny, renowacja, Stutthof, Nadbrzeże, burmistrz Tolkmicka
Elbląg z rządowym wsparciem na zakup sprzętu komputerowego i książek

Prawie 180 tysięcy złotych dostanie Elbląg na zakup sprzętu komputerowego i książek na potrzeby placówek oświatowych. Jest to wsparcie z rządowego programu „Aktywna Tablica” oraz „Narodowego...

Zamknij
RadioOlsztynTV