Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rzecznik rządu: przekop Mierzei ważny dla bezpieczeństwa kraju

Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. NDI

Jak stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, skutki ekonomiczne inwestycji będzie można ocenić, gdy rozbudowany zostanie port w Elblągu. Dodał, że przekop Mierzei Wiślanej ważny jest ze względów bezpieczeństwa Polski.

Rzecznik rządu podkreślił, że przekop oprócz aspektu gospodarczego, który został omówiony w opublikowanym kilka dni temu raporcie NIK, ma również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.

Piotr Müller zapytany dlaczego budżet przedsięwzięcia został przekroczony o 120 proc., wskazał, że wpływ na to miał m.in kryzys gospodarczy, inflacja i rozbudowa infrastruktury m.in. o dodatkowe drogi.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport w miniony czwartek.

Wykonawca inwestycji, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, z przekroczeniem uprawnień zaciągnął zobowiązania przewyższające budżet całego Programu o ponad 157,6 mln zł i wydał wiele milionów zł z budżetu Programu na cele niesłużące jego wykonaniu (…) Bezpieczeństwo nie jest celem uświęcającym łamanie prawa.

Jak podkreślono, Izba analizuje możliwość skierowania powiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.

Do ustaleń kontrolerów NIK odniósł się także wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Według niego termin, doraźny tryb i wnioski kontroli wskazują na jej polityczny charakter, który niekoniecznie koresponduje z konstytucyjnymi zadaniami NIK.

Kluczowym uzasadnieniem realizacji inwestycji w budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest bezpieczeństwo państwa polskiego (…) Najwyższa Izba Kontroli nie przywiązuje jednak wagi do tej kwestii, skupiając się wyłącznie na aspektach ekonomicznych, nawet w czasie zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę

– wskazał w oświadczeniu wiceminister.

Kanał Żeglugowy, będący częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, otwarto 17 września ubiegłego roku. Polska, dzięki przekopowi przez Mierzeję Wiślaną, zyskała niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Rząd PiS wskazywał, że przekop zwiększy atrakcyjność gospodarczą województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście, a także innych portów Zalewu Wiślanego.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10. Pozostałe niemal 2,5 kilometra to odcinek, na który składają się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 metrów głębokości.

Bezpieczeństwo państwa a finanse. NIK o przekopie Mierzei Wiślanej

Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w kanał, przekop, Mierzeja Wiślana, Najwyższa Izba Kontroli
Bezpieczeństwo państwa a finanse. NIK o przekopie Mierzei Wiślanej

Wartość inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej znacznie przekroczyła granicę opłacalności, a nadzór nad programem był sprawowany nierzetelnie - wskazała w specjalnym raporcie Najwyższa Izba Kontroli....

Zamknij
RadioOlsztynTV