Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rządowy program in vitro. Co warto wiedzieć?

Jak realizowany będzie rządowy program in vitro? Jaki wpływ ma smog na choroby układu krążenia? O tym z gośćmi audycji Na Zdrowie rozmawiała Agnieszka Lipczyńska. 

1 czerwca ma wejść w życie 4-letni rządowy program finansowania in vitro, na który przeznaczono 2,5 miliarda złotych. Techniki rozrodu wspomaganego są bardzo drogie, więc wiele par zrezygnowało z tej formy terapii. – Teraz dzięki programowi wszyscy potrzebujący mają równy dostęp do leczenia tą metodą – mówił na antenie Radia Olsztyn dr Jan Domitrz – specjalista ginekologii, położnictwa, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości z Kliniki Leczenia Niepłodności Artemida w Olsztynie, która będzie jednym z realizatorów programu. Dodatkowo ważnym elementem programu jest finansowanie zachowania płodności u pacjentów onkologicznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeprowadzili trwające 10 lat badania jakości powietrza w województwie warmińsko-mazurskim i czterech innych regionach Polski nie kojarzonych ze smogiem. Odczarowali mit o zielonych płucach Polski i udowodnili znaczący wpływ zanieczyszczeń powietrza na choroby układu krążenia. – Wielu udarów mózgu i zawałów serca można by uniknąć, gdyby powietrze spełniało normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia – mówił nam dr hab. Łukasz Kuźma z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownik badań. Wnioski naukowców opublikowano w prestiżowym piśmie medycznym The Lancet.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w in vitro
Rusza olsztyński program in vitro

Pary z Olsztyna, które mają problem z niepłodnością, mogą skorzystać z miejskiego dofinansowania do in vitro. Jak poinformowała zastępca prezydenta miasta Sylwia Rembiszewska-Piątek, program jest skierowany...

Zamknij
RadioOlsztynTV