Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą. W weekend utonęło 7 osób, w tym 3 na Warmii i Mazurach

Fot. fotolia

Jak podaje Komenda Główna Policji w ciągu pierwszych dni czerwca woda pochłonęła życie 26 osób. Od początku kwietnia w kraju utonęło aż 80 osób.

O rozwagę nad wodą apeluje także warmińsko-mazurska policja. Letnia pogoda ściągnęła nad rzeki i jeziora wielu amatorów kąpieli. W ciągu ostatniego tygodnia w akwenach Warmii i Mazur utonęły 3 osoby. Ostatni wypadek miał miejsce w sobotę w Jeziorze Blanki w powiecie lidzbarskim. Utopił się 51-letni mężczyzna, który pływał z kolegą.

Policyjne statystyki podają, że w ubiegłym roku w wodach regionu utonęło 49 osób, z czego tylko w wakacje 21. To o 3 osoby więcej niż w 2017 roku. Według policji niezmienne jest to, że toną osoby w średnim wieku, głównie mężczyźni. Od wielu już lat najczęstszymi przyczynami utonięć są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych. Najwięcej osób utonęło w jeziorach.

W tym sezonie na terenie garnizonu warmińsko-mazurskiego służbę na wodach i terenach przywodnych pełni 53 policjantów. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Policjanci mają do dyspozycji 34 łodzie motorowe.

Fot. A. Podbielska

Warmińsko-mazurscy policjanci rozpoczęli sezon na wodzie. Fot. A. Podbielska

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w topielec, woda, rzeka, jezioro, utonięcie
„Wielu pacjentów ma oznaki odwodnienia”. Lekarze przypominają, aby w czasie upałów pić dużo wody i chronić głowę

W trakcie upałów bardzo łatwo można się odwodnić albo doznać udaru cieplnego - przestrzegają lekarze. - W upalne dni nie ma godziny, by na SOR-ach nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV