Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd wynagrodzi turystom i mieszkańcom Mierzei Wiślanej budowę przekopu. W jaki sposób?

Fot. Łukasz Węglewski

– Droga wojewódzka 501 biegnąca wzdłuż Mierzei Wiślanej zostanie zmodernizowana – poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że będzie to rekompensata dla mieszkańców i turystów, którzy napotykali na utrudnienia w związku z budową nowej drogi wodnej.

Fundusze na ten cel przeznaczone będą z programu Polski Ład.

Za kwotę 63 337 450 zł w ramach Polskiego Ładu rząd premiera Mateusza Morawieckiego przebuduje drogę 501 na odcinku 17 km z miejscowości Stegna do miejscowości Krynica Morska. Jest to rekompensata dla mieszkańców i turystów za to, że musieli się liczyć i mierzyć z uciążliwościami związanymi z budową kanału żeglugowego

– powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Jak wyjaśnił, będzie to droga nowa w standardzie 1 do 1, ale poszerzona o pobocza, ścieżki rowerowe i dla pieszych, całkowicie przebudowana – szczególnie na odcinkach leśnych, krętych. Będzie to zupełnie nowa droga, ale w parametrach istniejących – wskazał wiceminister Witkowski.

Droga wojewódzka 501 to trasa biegnąca wzdłuż Mierzei Wiślanej ze Stegny przez Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki w kierunku Krynicy Morskiej. Z powodu budowy kanału żeglugowego mieszkańcy i turyści, jadąc tą trasą, napotykali na utrudnienia w ruchu. Ciężki sprzęt niszczył nawierzchnię drogi. Z początkiem wakacji ruch samochodów ze starego odcinka drogi został przełożony na wybudowany obrotowy Most Południowy. Obecnie kończy się budowa przeprawy bliźniaczej – Mostu Północnego (bliżej Zatoki Gdańskiej).

Dzięki mostom ruch samochodów w momencie uruchomienia kanału żeglugowego będzie odbywał się płynnie. Między przeprawami znajduje się kapitanat Nowy Świat, z którego automatycznie odwodzone będą mosty.

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budowa, remont, modernizacja, Mierzeja Wiślana, droga wojewódzka
Remont drogi w gminie Łukta dobiegł końca

Gmina Łukta ma kolejną wyremontowaną drogę. To trasa gminna między miejscowościami Ględy i Trokajny. Dzisiaj inwestycja została uroczyście otwarta. Droga została przebudowana na długości prawie 1300...

Zamknij
RadioOlsztynTV