Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd przyjął program Mama 4 plus. Projekt matczynych emerytur wejdzie w życie od 1 marca

Fot. fotolia.pl

Rząd przyjął projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym Mama 4 plus. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała, że ma to rozwiązać problem matek, które nie nabyły prawa nawet do minimalnej emerytury.

Ustawa zakłada, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, od 1 marca będą miały prawo do minimalnej emerytury. Elżbieta Rafalska wyjaśniła, że propozycje obejmą blisko 90 tysięcy osób.

Minister wyjaśniła, że takie świadczenie minimalne obecnie wynosi 1029 złotych, ale w związku z rewaloryzacją, od 1 marca będzie wynosiło 1100 złotych. Ustawa ma również objąć samotnych ojców. Na wypłaty tych świadczeń rząd ma przeznaczyć ponad 960 milionów złotych z rezerwy celowej zapisanej w budżecie państwa.

00:00 / 00:00

Zgodnie z obowiązującym obecnie wiekiem emerytalnym o świadczenie uzupełniające będą mogły ubiegać się osoby mające co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w program, Elżbieta Rafalska, mama 4 plus
„Ułatwi życie niepełnosprawnym, którzy nie są w stanie pójść do urzędu”. PFRON uruchomił System Obsługi Wsparcia

Pomoże niepełnosprawnym, bez wizyty w urzędzie, załatwić sprawy dotyczące dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mowa o Systemie Obsługi Wsparcia, który uruchomił PFRON. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV