Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rysie wracają do puszczy

Czwartego rysia, odłowionego w Estonii, wypuszczono do Puszczy Piskiej. Zwierzę ma dołączyć do odbudowywanej populacji tych zwierząt w północno-wschodniej Polsce.

Rysica, która trafiła do kompleksu leśnego w okolicach Spychowa, ma około 2 lat i waży 16 i pół kilograma. Nie miała jeszcze młodych. To już czwarty ryś sprowadzony z Estonii przez organizację ekologiczną WWF Polska.

W zeszłym roku organizacja wypuściła w mazurskich lasach 3 estońskie rysie. Jeden z nich nie przeżył. Rysie wypuszczone w puszczach: piskiej i napiwodzko-ramuckiej mają obroże wyposażone w GPS. Także dzięki zainstalowaniu tak zwanych fotopułapek w lesie można obserwować zachowanie tych zwierząt, m.in. skuteczność ich polowań.

Rysie żyły w mazurskich lasach jeszcze 20 lat temu, ale wyginęły. WWF chroni rysie w ramach projektu „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, ryś, puszcza
Turyści w parkach pod kontrolą

3 miliony złotych - to pieniądze, które mają pomóc w zwalczaniu niekontrolowanej turystyki w parkach krajobrazowych na Warmii i Mazurach. Chodzi o takie zorganizowanie ruchu turystycznego,...

Zamknij
RadioOlsztynTV