Ruszyła śmieciowa rewolucja
Od dziś obowiązuje nowa ustawa śmieciowa. Teraz to gminy są właścicielami odpadów, a zbierają je firmy wybrane w przetargach.
Opłata jest uzależniona od tego czy segregujemy śmieci, czy nie. Wiele gmin już od początku roku prowadzi działania promocyjne związane z segregacją śmieci. W Olsztynie na przykład, oprócz ulotek, na kolorowych kontenerach pojawią się specjalne instrukcje – mówi prezes olsztyńskiego oddziału firmy Remondis Rafał Jędrzejczak:
Większość olsztyńskich dzielnic nie powinna obawiać się segregacji. Rafał Jędrzejczak podkreśla, że najważniejsze to się jej nauczyć:
Segregacja może sprawić trudności zwłaszcza mieszkańcom wieżowców wyposażonych w zsypy. To tylko pozory – uważa jednak wiceprezes olsztyńskiej spółdzielni Pojezierze, Roman Chodor. Do zsypu wrzucamy odpady zmieszane, a segregowane wynosimy do pojemników:
Nie wszędzie udało się zamknąć procedury – mówi Kazimierz Kordecki przewodniczący Ekologicznego Związku Działdowszczyzna skupiającego 12 gmin. Na skutek odwołań nie wyłoniono firmy, która miała od 1 lipca rozpocząć wywóz śmiecie z gminy Grodziczno i miasta Lubawa. Kordecki zapewnia jednak, że mieszkańcy tych rejonów mają zapewniony wywóz odpadów przez firmę, której zlecona czasowo wykonanie tej usługi: – Powierzyliśmy to zadanie własnej spółce związkowej. Umowy są podpisane od 1 lipca i do czasu rozstrzygnięcia przez Krajową Izbę Odwoławczą spółka będzie obsługiwała mieszkańców.
W Ełku wszystko przebiegło bardzo sprawnie – zapewnia prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz i śmieci są już dziś usuwane przez konsorcjum, które wygrało przetarg. Konsorcjum podzieliło strefy wpływów. Pojazdy wyjechały i odpady już są odbierane na bieżąco.
Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek informuje, że w regionie na 116 gmin, 4 gminy są w trakcie postępowania odwoławczego, a 23 gminy nie podpisały jeszcze umów z firmami, które mają wywozić odpady. Jednak gmina unieważnił przetarg. Wrotek Edyta Wrotek zapewnia jednak, że gminy, które są w trakcie postępowania odwoławczego, bądź nie podpisały jeszcze umów, zapewniły wywóz śmieci na podstawie porozumień tymczasowych. 88 gmin już uporządkowało wywóz śmieci.
Śmieci segregowane są tańsze od niesegregowanych – w zależności od gminy – różnica ta wynosi od 2 złotych do nawet 6 złotych.
Przedstawiciele firm, które wygrały przetargi na wywóz odpadów uspokajają, że pojemniki będą wymieniane na bieżąco i mieszkańcy Warmii i Mazur nie powinni odczuć zmiany w przepisach. (mswin/kaszub/bsc/as)
Relacja Krzysztofa Kaszubskiego: