Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie naukowca, który miał narazić na duże straty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Fot. Archiwum Polskiego Radia Olsztyn

Sprawa dotyczy badań nad rozrodem węgorzy prowadzonych od 2011 roku. Profesor Dariusz K. był szefem zespołu, który miał stworzyć metodę sztucznego rozrodu węgorza europejskiego. 

To miało być przełomowe odkrycie, ale badania zakończyły się fiaskiem. Wyszło też na jaw, że z powodu nieprawidłowości na pierwszym etapie projektu, uczelnia musiała zwrócić Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 2,5 miliona złotych dotacji.

O te nieprawidłowości śledczy oskarżają właśnie profesora Dariusza K., któremu grozi do 10-ciu lat więzienia. W przypadku ogłoszenia wyroku korzystnego dla uczelni, uniwersytet będzie chciał odzyskać od uczonego 2,5 miliona złotych.

Profesor nie przyznaje się do winy. Zapowiedział, że będzie mówił dopiero na kolejnych rozprawach, gdy zacznie się przesłuchiwanie świadków.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, rozprawa, węgorz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Jechał rowerem na „podwójnym gazie”

Pijany rowerzysta zatrzymany w Pozezdrzu. Podczas patrolu zauważyli go policjanci z Węgorzewa. Okazało się, że 23-latek miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna zostanie przesłuchany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV