Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wodniacy muszą się przygotować na remonty kilku kanałów

Fot. M.Zbrożek

Na Niegocinie widać na razie pojedyncze żagle, ale za kilka dni to się zmieni. Na Wielkich Jeziorach Mazurskich rozpoczął się sezon. Wodniacy muszą liczyć się z utrudnieniami między Giżyckiem a Mikołajkami.

W Giżycku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oficjalnie otworzyło drogi wodne na Mazurach. Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, przypomniał, że szlaki są bezpieczne i odpowiednio oznakowane. Mówił również o utrudnieniach związanych z pracami na czterech mazurskich kanałach między Giżyckiem a Mikołajkami.

Grzegorz Szymoniuk, dyrektor departamentu ochrony przed powodzią i suszą w Wodach Polskich, zaznaczył, że obecnie trwają prace przy przebudowie i umocnieniu kanałów Tałckiego, Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Szymońskiego, gdzie obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu żeglugowego. Z kolei jesienią ma zostać ogłoszony przetarg na remont Kanału Łuczańskiego.

O dokładnej lokalizacji prac remontowych i utrudnieniach informują tablice ustawione na szlaku i przy wejściach do kanałów. Wody Polskie wydały ulotki informacyjne dla żeglarzy i wodniaków, które będzie można znaleźć we wszystkich portach, marinach i punktach informacji turystycznej na Mazurach.

Zdaniem burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego, po zakończeniu prac, będzie bezpieczniej i wygodniej na szlaku. Przypomniał, że dzięki ubiegłorocznemu otwarciu śluzy Guzianka II żeglarze i motorowodniacy nie muszą już stać w długich kolejkach, żeby się przeprawić.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz ocenił, że pomimo ograniczeń pandemicznych sezon żeglarski się zaczyna – jak zaznaczył – w reżimie sanitarnym, więc w majowy weekend należy się spodziewać wodniaków na Mazurach.

1 maja zostanie uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się on z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Przed rozpoczęciem sezonu na szlaku Wielkich Jeziorach Mazurskich ustawiono w sumie 450 boi i 85 znaków brzegowych. Z kolei Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oznakowało najbardziej niebezpieczne miejsca poza szlakiem.

Szlaki żeglowne systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 kilometrów. Poza głównym szlakiem Pisz – Węgorzewo są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty – Ryn, jezioro Kisajno – jezioro Niegocin i jezioro Mamry – Święcajty.

Ubiegły rok należał do rekordowych pod względem ruchu na mazurskich jeziorach i kanałach. Przez śluzy Guzianka I i Guzianka II przeprawiło się łącznie 21,5 tysiąca. jednostek pływających.

Wody Polskie oficjalnie otworzyły drogi wodne na mazurskich jeziorach. Fot. M. Zbrożek

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M.Zbrożek/PAP

Więcej w jeziora, Wielkie Jeziora Mazurskie, droga wodna, szlak wodny
Drony pomagają policji w wykrywaniu przestępców

Warmińsko-mazurska policja wykorzystuje w pracy siedem specjalistycznych dronów. Tylko w rejonie Olsztyna w ciągu dwóch miesięcy dzięki sprzętowi ujawniono 105 wykroczeń w ruchu drogowym. Były to...

Zamknij
RadioOlsztynTV