Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Ruszył monitoring opieki okołoporodowej w Polsce. W ankiecie online kobiety mogą wystawić ocenę placówce

Głos matek ma moc zmiany – to akcja Fundacji Rodzić po Ludzku, która ma na celu monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce.

Fundacja zbiera informacje o tym w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel w szpitalach, czy rodzą w godnych warunkach. Sprawdza też czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i gdzie w Polsce można urodzić „po ludzku”.

W wielu placówkach prawa kobiet nadal nie są przestrzegane, szczególnie w obszarze decydowania, prawa do informacji, prawa do szacunku i życzliwej opieki. Akcja ma na celu stały monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce

– oceniła Iwona Adamska-Sala z fundacji Rodzić po Ludzku.

O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl Ankieta dotyczy jakości opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok warunków i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

Wyniki ankiet dla każdego szpitala będą się automatycznie przeliczały i pokazywały pod każdą placówką

– powiedziała Adamska-Sala.

Ankieta cieszy się dużym powodzeniem. W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 7 tysięcy kobiet.

Fundacji szczególnie zależy na opinii kobiet z mniejszych miejscowości, ponieważ wiedza o sytuacji w tamtejszych szpitalach jest najmniej dostępna.

Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla ministra zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie www.gdzierodzic.info i na bieżąco aktualizowane. Ma to ułatwić innym kobietom wybór miejsca do porodu.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Redakcja: BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, poród, ankieta, porodówka
Naukowcy z Collegium Medicum chcą leczyć komórkami macierzystymi pacjentów z chorobami neurologicznymi

Komórki macierzyste chcą wszczepiać pacjentom z rzadkimi chorobami neurologicznymi naukowcy z Katedry Neurologii i Neurochirurgii Collegium Medicum w Olsztynie. Do tej pory taka terapia była stosowana...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV