Rusza śledztwo ws. działalności zakładów galwanizacyjnych w Mrągowie
Prokuratura Rejonowa w Mrągowie wszczęła śledztwo w sprawie działalności miejscowych zakładów galwanizacyjnych. Chodzi o możliwe zanieczyszczanie środowiska.
Jak informowaliśmy wcześniej, mieszkańcy od miesięcy alarmują, że komin zakładu emituje zanieczyszczenia, a chemiczne odpady są składowane w niewłaściwy sposób.
Śledztwo prokuratury ma dotyczyć m.in. składowania odpadów niebezpiecznych pozostałych po procesie produkcji oraz usuwania ścieków przemysłowych poprzez odprowadzanie ich do zbiornika przeciwpożarowego i do sieci kanalizacyjnej. Sprawa dotyczy dwóch działających w Mrągowie przy ul. Kolejowej zakładów galwanizacyjnych.
Prokuratorzy z Mrągowa niemal od razu przekazali tę sprawę do Olsztyna. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Daniel Brodowski, sprawa może być poważna i rozwojowa, dlatego możliwe, że przejmie ją prokuratura w Olsztynie. Celem śledztwa jest ustalenie, czy działalność zakładów może zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi albo spowodować pogorszenie jakości wody, powietrza lub gleby.
Przypomnijmy, w lutym zakończyła się kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jej ustalenia stały się podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego w celu wstrzymania użytkowania instalacji kotłowni. Procedura na razie nie przyniosła oczekiwanego przez mieszkańców efektu, czyli wyłączenia kotłowni. Inspektorat planuje wydać decyzję w tej sprawie w czwartek.
Z kolei burmistrz Mrągowa Jakub Doraczyński, jak się okazało, podpisał rok temu środowiskowe uwarunkowania inwestycji rozszerzającej skalę działalności galwanizerni w Mrągowie. Chodziło m.in. o montaż nowych linii technologicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
W rozmowie z nami burmistrz tłumaczył, że nie mógł postąpić inaczej – po otrzymaniu opinii Wydziału Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim nie było formalnej możliwości odmowy wydania decyzji. W podpisanej decyzji czytamy m.in., że zakład będzie wprowadzał do urządzeń kanalizacyjnych ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska
Kontrowersje wokół zakładu w Mrągowie. Mieszkańcy mówią o zagrożeniu
Mieszkańcy Mrągowa wygrali z trucicielem? Inspekcja zamyka zakład






















