Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruś i Gągławki – to kolejne dwie warmińskie miejscowości, które odwiedzamy jadąc „Rowerem po Warmii”

W Rusi zatrzymaliśmy się na niewielkiej trawiastej plaży nad Łyną, gdzie zlokalizowana jest przystań kajakowa. Łyna i Ruś związane są z sobą od zawsze.

Niegdyś na bindugach flisacy spławiali drewno na tratwy, a następnie płynęli nimi aż do Królewca. Później – rowerami – wracali do swoich domów i miejsca pracy. Ten historyczny „dwubój flisacki” doczekał się współczesnej kontynuacji. Co roku mieszkańcy Rusi bawią się w ten sposób płynąc tratwami do Olsztyna, a następnie wracają z niego właśnie na dwóch kółkach.

Ruś to specyficzna miejscowość, bo wiele domów zbudowano tutaj kaskadowo, na okolicznych wzgórzach. W tej niewielkiej warmińskiej wiosce można się przez chwilę poczuć jak w górach. Gwarantują to też strome podjazdy – na przykład na skraj lasu w stronę Łańska.

Podczas tej wycieczki odwiedzamy również historyczną stację kolejową w Gągławkach. Tam spotykamy się z Sebastianem Marszałem, prezesem Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei, który opowiada o przeszłości kolei w naszym regionie.

Posłuchaj audycji Rowerem po Warmii

 

Zdjęcia: P. Getka
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Ruś, Rowerem po Warmii
Święto olsztyńskiej policji. Awanse i odznaczenia odebrało prawie 200 funkcjonariuszy

Policjanci z Komendy Miejskiej w Olsztynie obchodzili swoje święto na placu apelowym komisariatu w Biskupcu. Jak mówi podkomisarz Rafał Prokopczyk z olsztyńskiej komendy, uroczystość jest okazją...

Zamknij
RadioOlsztynTV