Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozstrzygnięto konkurs na Sołtysa Roku. Wśród wyróżnionych kobiety sprawujące ten urząd na Warmii i Mazurach

Fot. Łukasz Węglewski

Dziesięciu samorządowców nagrodzono w 18. edycji konkursu „Sołtys Roku”. Celem inicjatywy jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej.

Wśród nagrodzonych są dwie panie pełniące funkcję sołtysów na Warmii i Mazurach.

Marię Gałązkę – sołtyskę Jędrychowa w gminie Sorkwity – nagrodzono m.in. za zorganizowanie dystrybucji przyłbic ochronnych i dostarczania ich do szpitali dla osób pracujących na pierwszej linii w walce z pandemią i pomysł zbudowania wiaty wiejskiej, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać i wspólnie spędzać czas.

– Zawsze staram się pomagać – mówi Maria Gałązka.

Wyróżnienie za najdłuższy w obecnej edycji staż otrzymała Łucja Rucińska, sołtys Dąbrówna w gminie Dąbrówno w powiecie ostródzkim, która ma 26-letni staż pracy sołeckiej.

Prezydent Andrzej Duda przekonywał w liście, że sołtysi biorą na siebie odpowiedzialność za całą wspólnotę. Statuetki i wyróżnienia wręczył samorządowcom marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podkreślił, że

instytucja sołtysa jest najstarszą instytucją ustrojową w Polsce, mającą prawie 800 lat (…) To jest powód do ogromnej dumy, macie państwo prawo być dumni ze swych osiągnięć i z tego, że jesteście na tym niezmiernie chlubnym odcinku

Prezydent w liście, odczytanym podczas uroczystości przez szefową jego kancelarii Halinę Szymańską zaznaczył, że sołtysi – dbając o swoje najbliższe otoczenie – biorą na siebie odpowiedzialność za całą wspólnotę.

Dlatego cieszę się, że instytucja sołtysa, która w Polsce ma wielowiekową tradycję, nie tylko nie zanika, ale wręcz przeżywa swoisty renesans. Świadczy o tym najlepiej konkurs „Sołtys Roku”, w którym sami mieszkańcy rekomendują sołtysów szczególnie dobrze wywiązujących się ze swojej roli. Sylwetki laureatów pokazują, że w naszym kraju nie brak ludzi zaangażowanych, gotowych poświęcić swój czas dla innych i spojrzeć gospodarskim okiem zarówno na swoje domostwo, jak i na swoją miejscowość. Służą temu z pewnością fundusze sołeckie, które pozwalają sołtysom realizować inwestycje podnoszące jakość życia i podejmować inicjatywy wspierające lokalną aktywność.

Wśród nagrodzonych znalazła się Maria Adamczyk sołtyska Kornatowa w gminie Lisewo (województwo kujawsko-pomorskie) która, łąkę będącą prowizorycznym boiskiem sportowym, zamieniła w miejsce spotkań z prawdziwego zdarzenia, gdzie można pogrillować, organizować warsztaty i zajęcia dla dzieci z sołectwa.

Nagrodzono też Zbigniewa Czarczyńskiego sołtysa Koszewnicy (województwo mazowieckie), który uczestniczy w zbiórkach funduszy na leczenie chorych dzieci z terenu gminy i we współpracy z policjantami, strażakami i pracownikami kolei realizuje projekty: „Bezpieczny przejazd, zatrzymaj się i żyj”, „Bezpieczna droga do szkoły” i „Bezpieczny pieszy po zmierzchu”.

Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Maria Gałązka odbiera nagrodę z rąk marszałka Senatu

Nagrodzona Łucja Rucińska, sołtys Dąbrówna

Nagrodzona Łucja Rucińska, sołtys Dąbrówna

Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Nagrodzona Łucja Rucińska, sołtys Dąbrówna

Laureaci konkursu Sołtys Roku

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sorkwity, nagroda, sołtys
Radio Olsztyn zdobywcą Nagrody Publiczności na Ogólnopolskim Seminarium Reklamy w Kazimierzu Dolnym

Dział reklamy Radia Olsztyn zdobywcą Nagrody Publiczności na 27. Ogólnopolskim Seminarium Reklamy. Warsztaty z udziałem przedstawicieli rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz przedstawicieli Krajowej Rady Radiofonii i...

Zamknij
RadioOlsztynTV