Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Rozstrzygnięto konkurs na nazwę nowej wyspy na Zalewie Wiślanym. Zwycięska propozycja nawiązuje do Średniowiecza

Trwają prace na Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Estyjska, Brysna i Śmięcka. To propozycje nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim.

Wyspa Estyjska to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wyniki głosowania podał resort gospodarki morskiej. W konkursie wzięło udział 21 tysięcy 912 osób. Dotyczył wyłonienia nazw dla nowych wysp powstających na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim.

Zwycięska nazwa na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego. Na tę nazwę zagłosowało 9 984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa – 8 391 głosów i Rukwiel – 1 853 głosy.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Z kolei zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim to Brysna – od połączenia nazw „bryza” oraz „sny”, która uzyskała 9 693 głosów. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się: wyspa Wielecka – 5 279 głosów i Zabawa – 2 439 głosów).

Natomiast jeśli chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięzcą okazała się nazwa Śmięcka, od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, uzyskując 8 735 głosów. Na drugim i trzecim miejscu były nazwy: Wyraj – 5 988 głosów oraz Przygoda 2 575 głosów.

Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowo powstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego

– podał rzecznik resortu gospodarki morskiej.

Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są: Przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra.

Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w minioną niedzielę.

Trwają prace na Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Zalew Wiślany, wyspa, Mierzeja Wiślana, sztuczna wyspa
Silny wiatr i cofka na Żuławach. Wprowadzono monitoring stanu wód

Silny północny wiatr spowodował pierwszą po dłuższym czasie cofkę na Żuławach. Wichura wpycha wody Zalewu Wiślanego w głąb lądu. Wodomierze wskazują stan wysoki rzek Elbląg i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV