Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się sezon kąpielowy. Na których plażach będą czuwać ratownicy?

W województwie warmińsko-mazurskim w tym sezonie będzie 47 zorganizowanych kąpielisk. Na trzech z nich, według serwisu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, właśnie dzisiaj (1 czerwca) oficjalnie rozpoczął się sezon.

To oznacza, że nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać ratownicy. Według serwisu kąpieliskowego, sezon na Warmii i Mazurach rozpoczął się na kąpielisku w Rukławkach nad Dadajem, nad jeziorem Bartężek w Tardzie w powiecie ostródzkim, a także w Rydzewie nad Niegocinem. Pozostałe będą sukcesywnie otwierane przez cały sezon kąpielowy, większość po połowie czerwca. Np. w Olsztynie będą trzy miejskie kąpieliska: dwa nad jeziorem Ukiel a jedno nad Skandą. Zaczną działać w pierwszy dzień wakacji, tj. 22 czerwca.

Według danych sanepidu, w trakcie ubiegłorocznego sezonu tymczasowe zakazy kąpieli były wprowadzane w trzech kąpieliskach w województwie – nad Jeziorem Domowym w Szczytnie ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody i na dwóch kąpieliskach nad Ukielem w Olsztynie z powodu zakwitu sinic.

Sanepid jest odpowiedzialny za badanie wody. Sprawdzamy parametry mikrobiologiczne, a także to, czy nie ma sinic. Dodajmy, że to organizatorzy kąpielisk decydują o tym, kiedy rozpoczyna się sezon. (…) Zakwity sinic w pojedynczych kąpieliskach zdarzają się co roku. Jeżeli pogoda jest upalna i bezwietrzna oraz panuje duże nasłonecznienie, to namnażanie się sinic jest naturalnym procesem zachodzącym w zbiornikach wodnych

– wyjaśniła Agnieszka Jankowska, kierownik działu higieny komunalnej warmińsko-mazurskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Osoby planujące wypoczynek mogą sprawdzić czystość wody w kąpieliskach w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można tam znaleźć informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz terminie rozpoczęcia i zakończenia sezonu w wybranym kąpielisku.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka / M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w wypoczynek, jezioro, plaża, kapieliska
Niewybuch w jeziorze. Policja zabezpiecza znalezisko

Na tzw. dzikiej plaży w Giżycku znaleziono niewybuch. Po południu taką informację otrzymał dyspozytor Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak powiedział Radiu Olsztyn Wojciech Grabczyk, dyspozytor MOPR,...

Zamknij
RadioOlsztynTV