Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się sezon grzewczy i pierwsze interwencje strażaków

Czujnik czadu

Rozpoczął się sezon grzewczy, a to – jak co roku – oznacza większe zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Straż pożarna apeluje o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych.

– Tlenek węgla, czyli czad, to śmiertelne zagrożenie – przypomina i ostrzega rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków młodszy brygadier Rafał Melnyk.

Z uwagi na fakt, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i bez smaku, jest potocznie nazywany cichym zabójcą. Nasze zmysły nie są w stanie go wykryć. Tylko dzięki sprawnym urządzeniom i poprawnie działającej wentylacji możemy uniknąć niebezpieczeństwa związanego z emisją tlenku węgla.

00:00 / 00:00

– Do tej pory byliśmy wzywani 8 razy – mówi Melnyk.

3 przypadki potwierdziły obecność tlenku węgla. Na chwilę obecną nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych. W poprzednim sezonie grzewczym odnotowaliśmy 6 ofiar śmiertelnych, a 37 osób trafiło do szpitala.

00:00 / 00:00

Straż pożarna apeluje o sprawdzanie przewodów wentylacyjnych, kanałów dymowych i piecyków grzewczych. Przypomina też, że warto zaopatrzyć się w czujniki czadu. Pamiętajmy, że takie urządzenia trzeba montować w odpowiednich miejscach i muszą to robić specjaliści.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą, bo go nie czuć i nie widać. Objawy zatrucia to m.in. bóle głowy, płytki oddech, obniżenie ostrości widzenia czy utrata przytomności.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż pożarna, tlenek węgla
Nowa siedziba elbląskich strażaków

Elbląscy strażacy powoli przenoszą się do nowej strażnicy przy ulicy Łęczyckiej. Ale Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej funkcjonuje wciąż także w lokalizacji przy ulicy Bema. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV