Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się proces pracowników domu dziecka oskarżonych o znęcanie się nad wychowankami

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

Była dyrektorka i pracownicy domu dziecka w Lidzbarku są oskarżeni o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad wychowankami. Oskarżeni nie przyznają się do winy. Może im grozić do 5 lat więzienia.

Podczas pierwszej rozprawy Sąd Rejonowy  w Działdowie, na wniosek oskarżyciela i obrońców zdecydował, że proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami. Ponadto odczytano akt oskarżenia i wysłuchano części oskarżonych.

Według śledczych z Ostródy, nad dziećmi znęcano się w latach 2010-2014, a poszkodowanych zostało 45 wychowanków. Dzieci były szarpane, bite i poniżane. Stosowoano również  kary nieadekwatne do zachowań,  dzieci były zamykane w izolatce i oblewanie brudną wodą, co miało być karą za pomazanie ścian w jadalni.

We wrześniu zeszłego roku Sąd Rejonowy w Działdowie umorzył postępowanie z uwagi na „brak skargi uprawnionego oskarżyciela”. Uzasadniał to „niespójnością” między prokuratorskim postanowieniem o przedstawieniu zarzutów a aktem oskarżenia. W listopadzie Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił to postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez działdowski sąd.

Autor: P. Karpiszen za PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, Lidzbark, dom dziecka, znęcanie się, sąd rejonowy
Nowy las na 100-lecie odzyskania niepodległości

W olsztyńskim Lesie Miejskim odbyła się akcja sadzenia drzew. Okazją są tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwotnie akcja miała się odbyć w marcu, ale...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV