Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się festiwal Via Carpatia. To pierwsza edycja wydarzenia

Fot. Teatr Jaracza Olsztyn / Facebook

W Olsztynie trwa pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Via Carpatia.

Teatr im. Stefana Jaracza gości artystów z Chorwacji, Czech, Litwy, Słowacji, Węgier i Polski. Hasłem przewodnim wydarzenia są słowa Mariana Turskiego – dziennikarza, historyka, byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau: „Nie bądź obojętny” – mówi Andrzej Fabisiak, wicedyrektor olsztyńskiej sceny:

Mówimy tutaj o totalitaryzmie, czyli o systemach, mechanizmach opresyjnych i oczywiście jest to pokazane poprzez narodzenie się idei faszyzmu. Te spektakle bardzo mocno nawiązują do tej tematyki. I jest to paralelne do tego, co się dzieje w tej chwili w Europie i w świecie. Niestety, te zagrożenia ciągle bardzo mocno funkcjonują.

00:00 / 00:00

Dziś wyjątkowo będzie można zobaczyć projekcję spektaklu Słowackiego Teatru Narodowego z Bratysławy, który ze względu na pandemię nie mógł dotrzeć do Olsztyna. Będzie to sztuka Leni, która mówi o spotkaniu amerykańskiej gwiazdy talk-show z niemiecką reżyserką, autorką m.in. hitlerowskich filmów propagandowych. Twórcy zadają pytanie o granice między służbą ideologii, aktywnym uczestnictwem w budowaniu reżimu a twórczością artystyczną. Początek o godz. 19.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja na temat języka propagandy z udziałem Andrzeja Jagodzińskiego – tłumacza literatury czeskiej i słowackiej, Andrzeja Titkowa – reżysera filmów dokumentalnych oraz dziennikarza Jacka Żakowskiego.

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w teatr, spektakl
„Weekend seniora z kulturą”. Co proponują placówki na Warmii i Mazurach?

Ministerstwo Kultury po raz kolejny organizuje ogólnopolską akcję "Weekend seniora z kulturą". Od 2 do 3 października seniorzy będą mogli w większości bezpłatnie lub z dużą...

Zamknij
RadioOlsztynTV