Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozbudowa „Budzika dla dorosłych”. Klinika w Olsztynie powiększy się o kolejnych siedem łóżek

Fot. A. Podbielska

Olsztyńska placówka „Budzik dla dorosłych” przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powiększy się o kolejne pomieszczenia.

Dziś symbolicznie otwarto nowe sale, w których pojawią się kolejne łóżka. Dzięki nowym pomieszczeniom Zakład Rehabilitacji Leczniczej powiększy się o siedem nowych łóżek. Od lipca klinika będzie mogła przyjąć w sumie piętnastu pacjentów.

Jako szpital złożyliśmy do Ministerstwa Zdrowia wniosek o kolejne, duże środki na rozbudowanie Budzika. Tam gdzie jeszcze jest trochę miejsca, na przylegającym terenie, dobudować fragment, który połączy z tą częścią, którą symbolicznie dziś otworzyliśmy. Może zrobimy tam ciąg fizjoterapii i rehabilitacji

– wyjaśnia profesor Wojciech Maksymowicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Jutro 18 kwietnia, a więc Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Człowiek jest przyzwyczajony do ruchu i do pionu, a tu leży ciało, które się komplikuje. To ważne, żeby ta świadomość urodziła się w naszych głowach, że się z tego wychodzi. Trzeba się tylko pochylić nad tym w odpowiednim czasie oraz wykonać kawał ciężkiej pracy

– powiedziała Ewa Błaszczyk, pomysłodawczyni Dnia Pacjenta w Śpiączce.

Wartość inwestycji szacowana jest na milion złotych, z czego połowę pokryje Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Do olsztyńskiej kliniki “Budzik” trafiło do tej pory trzydzieści osób, szesnaście udało się wybudzić.

Drugi „Budzik” dla dorosłych powstanie w Warszawie. Placówka na warszawskim Bródnie będzie też prowadzić działalność naukowo-badawczą. Na początku lutego minister sprawiedliwości zapowiedział przekazanie 40 milionów złotych na budowę warszawskiej kliniki z funduszu sprawiedliwości.

Od 2012 roku, przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, działa klinika”Budzik” dla dzieci. Znajdują się w niej pacjenci w stanie śpiączki, po ciężkich urazach centralnego układu nerwowego. Czas oczekiwania na przyjęcie w klinice dla dzieci nie wynosi dłużej niż dwa tygodnie. O wiele trudniejsza sytuacja jest w przypadku osób dorosłych.

Posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

Fot. A. Podbielska

 

Autor: P. Świniarski/B. Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, klinika, śpiączka, budzik
„Coraz częściej to praca szuka człowieka”. Tłumy na olsztyńskich Targach Pracy

Trzecia edycja Targów Pracy to kolejny sukces. Tłumy zainteresowanych ofertami pracy odwiedziły Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie. Swoje oferty przedstawiły największe firmy i służby mundurowe. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV