Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. 33 osoby staną przed sądem

Fot. W-MOSG

Strażnicy graniczni z Bezled rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. Grupa zajmowała się nielegalnym sprowadzaniem, przewożeniem, przetwarzaniem oraz sprzedażą tytoniu i papierosów.

W skład grupy wchodziło 27 mężczyzn w wieku 33-66 lat oraz 6 kobiet w wieku 28-80 lat. To mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, podlaskiego oraz Ormianin i Ukrainiec.

Podział obowiązków

Każdy z nich miał swoją rolę w grupie przestępczej. Jedni kupowali tytoń i papierosy bez znaków skarbowych akcyzy. Kolejni przewozili, pilotowali dostawy i przechowywali nielegalny towar. Pozostali przetwarzali i zajmowali się dalszą dystrybucją wyrobów tytoniowych. Nad wszystkim czuwał 37-letni mieszkaniec powiatu wałeckiego w zachodniopomorskiem, który usłyszał zarzuty, m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Tytoń z Czech

Tytoń sprowadzano z Czech oraz z południa Polski. Członkowie grupy przewozili go do województwa zachodniopomorskiego i tam zajmowali się dalszą produkcją i sprzedażą. Pozyskiwano także papierosy przemycone z Białorusi oraz wytwarzano własne nielegalne wyroby tytoniowe i wprowadzano je do obrotu.

Pierwsze zatrzymania

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w 2020 roku. Wówczas na gorącym uczynku wpadł organizator. Kolejne zatrzymania były w 2021 roku. Łącznie w nielegalny biznes zamieszanych było 33 osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Każdy z nich popełnił także przestępstwa karno-skarbowe. Jedni usłyszeli zarzuty sprowadzania, przewożenia, przetwarzania i sprzedaży wyrobów akcyzowych, czym narazili Skarb Państwa na straty ponad 50 milionów złotych, kolejni 20 milionów złotych, 10 milionów, a jeszcze inni setki tysięcy złotych.

Zabezpieczono pieniądze i samochody

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku śledztwa, czyli od grudnia 2018 roku, na poczet przyszłych kar zabezpieczyli środki pieniężne w kwocie 3 milionów 600 tysięcy złotych oraz samochody osobowe i ciągniki rolnicze o wartości ponad 600 tysięcy złotych. Zabezpieczono nielegalne papierosy i susz tytoniowy o wartości ponad 5 milionów 600 tysięcy złotych.

Przed sądem stanie 33 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystkim grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a liderowi gangu nawet 10 lat.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy z W-MOSG

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przemyt, papierosy, pieniądze, tytoń, akcyza, zatrzymanie, grupa przestępcza, video, zorganizowana grupa przestępcza
Iga Świątek w półfinale Australian Open!

Iga Świątek pokonała estońską tenisistkę Kaię Kanepi 4:6, 7:6 (7-2), 6:3 w ćwierćfinale Australian Open. Polka - która po raz drugi dotarła do "czwórki" w Wielkim...

Zamknij
RadioOlsztynTV