Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rowerzysta nie jest niezniszczalny

Aspirant Tomasz Markowski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie, przypomina o tym w „dniu dojazdu rowerem do pracy”. To coroczne obchody, które promują korzyści zdrowotne płynące z regularnej jazdy rowerem do pracy.

Policjant podkreśla, że rowerzysta w dużym stopniu sam jest odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo.

W razie wypadku czy kolizji z jakimkolwiek innym uczestnikiem ruchu drogowego, jeżeli rowerzysta nie jest wyposażony w ochraniacze czy kask, jest narażony na to, że to zdarzenie skończy się dla niego przykrymi i bolesnymi konsekwencjami.

00:00 / 00:00

Aspirant Tomasz Markowski przypomina też, że rowerzyści mogą jeździć po chodniku kiedy nie ma ścieżki rowerowej, a dozwolona prędkość na ulicy jest powyżej 50 km/h.

Także jeżeli pogoda utrudnia bezpieczną jazdę, jest bardzo gęsta mgła, czy mocne porywy wiatru, wtedy rowerzysta również ma prawo skorzystać z chodnika.

00:00 / 00:00

Z policyjnych danych wynika, że w ubiegłym roku w naszym województwie było 125 wypadków z udziałem rowerzystów, troje z nich zginęło, a 128 osób zostało rannych. Było też 321 kolizji z rowerzystami. W tym roku do połowy maja wydarzyły się w województwie 22 wypadki z udziałem rowerzystów, 1 osoba zginęła, a 21 zostało rannych. Było też 61 kolizji.

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, rowerzysta
Maszty pogodowe na Mazurach. Jak odczytywać sygnały świetlne?

Na mazurskich jeziorach jest coraz więcej wodniaków. Nad ich bezpieczeństwem czuwa m.in. 17 masztów pogodowych, które ostrzegają przed gwałtownymi zjawiskami. Warto wiedzieć, co oznacza żółte pulsujące...

Zamknij
RadioOlsztynTV