Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rowerzyści powodują coraz więcej wypadków. Problemem jest nieznajomość przepisów

Ulica Partyzantów w Olsztynie. fot. Przemysław Getka

Rowerzyści powodują coraz więcej wypadków i to paradoksalnie na ścieżkach rowerowych, które miały chronić ich przed niebezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Okazuje się, że nie znamy przepisów, które dotyczą właśnie ścieżek rowerowych. Rowerzyści łamią także prawo poruszając się po chodnikach, ale jest wyjątek, o którym mówi Marcin Kiwit z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone, jeżeli opiekuje się on osobą do lat 10, kierującą rowerem.

Nieznajomość przepisów dotycząca korzystania z chodnika, na którym jest wydzielona ścieżka rowerowa rodzi konflikty między pieszymi a rowerzystami – mówi sierżant Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Rowerzysta korzystając z dróg dla rowerów i pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Kierujący pojazdem, który zbliża się do przejazdu dla rowerzystów, jest również zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

W Sejmie procedowane są przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg. Do czasu ich wprowadzenia właściciele tych pojazdów traktowani są według prawa jako piesi i nie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych. Przypomnijmy, że takiego prawa nie mają też osoby poruszające się na rolkach lub wrotkach.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, rower, rowerzysta, ścieżka rowerowa
Policjanci chcą przejechać rowerami 800 km, aby zebrać pieniądze na szczytny cel

Policjanci z Olsztyna rozpoczęli obchody swojego święta. Funkcjonariusze zamierzają pokonać rowerem 800 km i w ten sposób zebrać pieniądze na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po...

Zamknij
RadioOlsztynTV