Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba wypadków nad jeziorami. Ratownicy apelują o rozsądek

Upały spowodowały zwiększenie liczby plażowiczów. Tłumy widać m.in. na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Niestety, mimo apelów, nie brakuje wypadków wynikających przede wszystkim z lekkomyślności osób wypoczywających nad wodą.

Ratownicy w całej Polsce, a szczególnie na Mazurach, mają od kilku dni pełne ręce roboty. Mimo flauty na jeziorach powodów do interwencji jest więcej.

W związku z tym, że jest bardzo dobra pogoda dla plażowiczów, bo dla żeglarzy nie bardzo, gdyż nie wieje, mamy bardzo dużo wypadków. Spowodowane są one różnymi czynnikami: skoki na główkę, przebywanie na słońcu, podtopienia. W tym roku mamy bardzo dużo udarów.

– mówi Tomasz Kurowicki z MOPR-u w Giżycku.

Ratownik przypomina, by przebywając na słońcu okrywać głowę, pić dużo wody i stosować kremy z filtrem. Dodaje, że chronić trzeba przede wszystkim dzieci.

Wczoraj było zdarzenie na Jeziorze Dobskim, gdzie 6-letni chłopak bardzo długo przebywał na słońcu. Dostał w końcu udaru, wysokiej gorączki. Pamiętajmy, że dzieci szybko się odwadniają, są mocno narażone na promienie słoneczne.

Ratownicy radzą, aby pływać tylko w wyznaczonych miejscach oraz aby podczas korzystania z łódki czy kajaku zawsze mieć na sobie kapok. Przypominają też, by stosować się do ich poleceń, nie wchodzić do wody po alkoholu i nie wbiegać do niej, kiedy jesteśmy rozgrzani.

Autor: W. Chromy
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, ratownicy
Dwóch mężczyzn utonęło w jeziorze koło Olsztyna. W sobotę razem wypłynęli na ryby

Dwóch mężczyzn utonęło w jeziorze Mosąg w powiecie olsztyńskim. O zaginięciu powiadomiła rodzina, gdy mężczyźni, którzy wybrali się na ryby, nie wrócili do domu. Jak poinformował...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV