Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba pracujących emerytów i rencistów

ZUS notuje coraz więcej emerytów i rencistów, którzy pracują mimo pobierania świadczeń. Na koniec ubiegłego roku zarejestrowano ponad ponad 1 mln 300 tys. takich osób, w tym 24,5 tys. emerytów i ponad 15 tys. rencistów na Warmii i Mazurach.

Zdecydowana większość pracujących świadczeniobiorców to kobiety. Pracujący seniorzy, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i niektórzy renciści, od czerwca mogą więcej niż dotychczas dorobić do wypłacanych im przez ZUS świadczeń – mówi Anna Grabowska regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Od 1 czerwca górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4 987 zł brutto.

00:00 / 00:00

Limitów nie muszą pilnować te osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli kobieta po 60. roku życia, a mężczyzna po ukończeniu 65. lat. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Do tej grupy należą osoby pobierające renty dla inwalidów wojennych, wojskowych oraz osoby pobierające rentę rodzinną po uprawnionych do tych świadczeń.

00:00 / 00:00

Bezpieczny niższy próg, który nie wpływa na zmniejszenie emerytury czy renty, wzrasta o ponad 273 zł brutto, a wyższy powodujący zawieszenie świadczenia o 508 zł brutto.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w renta, ZUS
Wypłata czternastych emerytur po wakacjach. Ile osób dostanie pieniądze?

Czternaste emerytury zostaną wypłacone jesienią - zapowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Sejm uchwalił kilka dni temu ustawę wprowadzającą na stałe dodatkowe, roczne świadczenia pieniężne dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV