Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba pacjentów onkologicznych. Poliklinika rozwija jednodniowy system przyjęć

Rośnie liczba wykrywanych nowotworów. Jak wskazują eksperci, to efekt pandemii koronawirusa, w czasie której pacjenci początkowo mieli utrudniony dostęp do lekarzy, a potem wiele osób bało się wychodzić z domów.

W przypadku raka szyjki macicy lekarze mówią o nawet 5-krotnym wzroście liczby przypadków. Warmia i Mazury są na czele regionów, w których jest najwięcej zachorowań i śmierci z powodu raka płuc.

Jak przyznaje Grzegorz Kade – zastępca dyrektora do spraw lecznictwa olsztyńskiego szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii, ośrodki onkologiczne zmagają się z rosnącą liczbą pacjentów.

Nasz ośrodek widział większą liczbę pacjentów, co było potwierdzone także przez inne pacjentów onkologicznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. To były istotne różnice, które wynikają z pocovidowego długu onkologicznego. Widział to także Narodowy Fundusz Zdrowia, który w swoich danych miał większą liczbę środków finansowych przeznaczonych na leczenie.

00:00 / 00:00

W czasie pandemii COVID-19 NFZ przeznaczał większe kwoty na leczenie pacjentów z nowotworami.

W związku z koniecznością leczenia większej liczby pacjentów olsztyński szpital dąży do wprowadzania na szerszą skalę jednodniowego systemu przyjęć. Chory w ciągu kilku godzin ma wykonane w szpitalu badania kontrolne, lekarz podejmuje decyzję, jaka forma leczenia zostanie zastosowana i tego samego dnia pacjent jedzie do domu.

Takim zmianom ma też służyć remont, jaki poliklinika rozpocznie za kilka tygodni. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Remont ma zmienić ciężar opieki onkologicznej z oddziału stacjonarnego na oddział jednodniowy. Takie są trendy światowe, takie są trendy w naszym kraju i my też musimy do tego dążyć.  Tylko w systemie jednodniowym, w przyszłości, będziemy mogli obsłużyć większą liczbę pacjentów.

– podkreślił Grzegorz Kade.

00:00 / 00:00

Remont obejmie oddziały onkologiczne i neurologię. Ma powstać więcej sal pojedynczych i izolatorów, będą doposażone sale intensywnego nadzoru.

Poliklinika w Olsztynie. Fot. mswia.gov.pl

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, szpital, Olsztyn, onkologia, nowotwór, rak, leczenie
Boże Ciało w głównych miastach regionu. „Chrystus jest żywy w Eucharystii”

Ulicami Olsztyna przeszła centralna procesja Bożego Ciała. - My w tej procesji wyszliśmy zamanifestować naszą wiarę w tę prawdę i ogłaszać ją światu - powiedział w...

Zamknij
RadioOlsztynTV