Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznicowe uroczystości w Wydminach

Pod patronatem prezydenta RP w Wydminach odbędą się uroczystości 75. rocznicy zamordowania podporucznika Mikołaja Kuroczkina pseudonim „Leśny” i 76. rocznicy Bitwy pod Gajrowskimi.

W tej bitwie, dowodzeni przez kapitana Romualda Rajsa „Burego” żołnierze 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, w nierównej walce starli się z siłami Armii Czerwonej.

Podporucznik „Leśny” był pierwszym zastępcą „Burego”. Został zamordowany przez komunistów 18 lutego 1947 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

Obchody rocznicowe, pierwotnie miały odbyć się w lutym, ale ze względu na pandemię, przeniesiono je na sierpień. Uroczystości z udziałem kompani honorowej Wojska Polskiego organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Sucholasek „Teraz Sucholaski”.

– Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.30 w kościele w Wydminach. Następnie przejdziemy do panteonu – mówi prezes stowarzyszenia, Bogdan Skiba

00:00 / 00:00

Po uroczystościach w Wydminach, ich uczestnicy przejdą do Centrum Edukacyjnego w Orłowie, gdzie zaplanowano występ zespołu Świętowiacy ze Świętajna.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wydminy, bitwa pod Gajrowskimi, "Leśny"
Wydminy dla Ukrainy. Mieszkańcy zbierają dary

Wydminy dla Ukrainy to akcja, którą miejscowość prowadzi od początku wojny. Mieszkańcy zbierają dary, a władze samorządowe organizują transporty. Wydminy wraz z zaprzyjaźnioną niemiecką gminą Arendsee...

Zamknij
RadioOlsztynTV