Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk w sztabie wyborczym. Fot. P. Getka

Robert Szewczyk będzie nowym prezydentem Olsztyna. Kandydat Koalicji Obywatelskiej pokonał w drugiej turze Czesława Jerzego Małkowskiego. Przyszły prezydent stolicy Warmii i Mazur będzie w poniedziałek gościem Radia Olsztyn o 8.15.

Według danych PKW ze wszystkich olsztyńskich komisji wyborczych Robert Szewczyk uzyskał 53,45% głosów, a Czesław Jerzy Małkowski 46,55%.

Politycznie Szewczyk zawsze należał do Platformy Obywatelskiej. Od wielu pracuje jako urzędnik. Zaczynał w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, potem przeszedł do Urzędu Marszałkowskiego. Od 5 lat kieruje departamentem koordynacji promocji w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim, który zajmuje się współpracą z przedsiębiorcami, informowaniem o funduszach europejskich i projektami przyciągania inwestorów.

W mijającej kadencji samorządowej Szewczyk był przewodniczącym Rady Miasta Olsztyna. Na tę funkcję wybrano go jednomyślnie. W wyborach na urząd prezydenta miasta wystartował po raz pierwszy i już przed pierwszą turą wsparł go ustępujący z urzędu Piotr Grzymowicz.

W kampanii wyborczej Szewczyk deklarował odbudowę dialogu urzędu z mieszkańcami. Zapowiadał przywrócenie bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych sportowych i kulturalnych w szkołach, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich (obecnie bezpłatne przejazdy mają uczniowie podstawówek). Zapowiadał także utworzenie centrów aktywności dla seniorów.

Dwa tygodnie temu, Szewczyk także był lepszy od Małkowskiego. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej głosowało 32% wyborców. Czesław Małkowski otrzymał 21% głosów. Trzecie miejsce przypadło kandydatowi PiS – Grzegorzowi Smolińskiemu – 15%. Na czwartym miejscu znalazł się Marcin Możdżonek – 13%, a na piątym Mirosław Arczak – 9%. Ostanie miejsca zajęli Monika Rogińska-Stanulewicz – 3% i Bartosz Grucela z Lewicy – 3%.

W poniedziałek rano przyszły prezydent Olsztyna będzie gościem Radia Olsztyn w Porannych Pytaniach o 8.15.

Autor: Ł. Sadlak

Więcej w wybory, prezydent, Robert Szewczyk
Znamy prezydentów m.in. Krakowa, Wrocławia, Poznania i Rzeszowa

Jacek Sutryk we Wrocławiu, Aleksander Miszalski w Krakowie, a Konrad Fijałek w Rzeszowie - takie są wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich w największych polskich miastach. Frekwencja...

Zamknij
RadioOlsztynTV