Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Reszta się spaliła – część 2

Dalszy ciąg wspomnień Zygmunta Jatczaka ps. „Ryszard” ze zgrupowania Radosława, powstańca warszawskiego, który po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli (do obozu, do którego trafił i gdzie popełnił samobójstwo Heinrich Himmler).

Po oswobodzeniu przez Anglików, nie mogąc powrócić do zsowietyzowanej Polski, podpisuje kontrakt z francuska Legią Cudzoziemską. Walczy w Wietnamie, gdzie. zostaje ranny. Na początku lat 50 rezygnuje z Legii i ląduje w Marsylii, a później w Paryżu. Tam pełni służbę w polskich jednostkach wartowniczych, ochraniając m. in. gen. Władysława Andersa. Namówiony przez matkę wraca w 1959 roku do Polski z zakazem jednak osiedlenia się w rodzinnej Warszawie.

Pomaga mu szwagier – kolejarz z Olsztyna – w osiedleniu się w Olsztynku. Inwigilowany przez SB. IPN zaproponował mu status pokrzywdzonego.

Do wysłuchania reportażu zaprasza Mariusz Borsiak – posłuchaj

(mbor/łw)

 

Więcej w reportaż, Slider
Robert Lesiński odkrywa młyny wodne

Młyny wodne, to obiekty o bardzo ciekawej historii, wyposażeniu i architekturze. W Niedzieli odkrywców opowiemy Państwu o obiektach w Patrykach, Pajtunach, Potrytach i Ziębach. Który młyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV