Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Remonty kanałów i śluz oraz nowe nadbrzeża. Mazury zmieniają się od strony wody

Mikołajki – pomost nad jeziorem Mikołajskim. Fot. Łukasz Węglewski

W najbliższych kilku latach Mazury zmienią się od strony wody: zostanie wyremontowana stara śluza Guzianka i zbudowana nowa śluza Guzianka II, wyremontowane zostaną kanały na szlaku od Mikołajek do Giżycka, zmienią się też nadbrzeża kilku miast.

Eksperci podkreślają, że inwestycje te zupełnie zmienią oblicze Mazur. Najszybciej zmiany będzie można zobaczyć w Mikołajkach, gdzie już zbudowano nową kładkę dla pieszych nad przesmykiem łączącym jeziora Mikołajskie i Tałty, a od kilku tygodni jest przebudowywane nadbrzeże jeziora Mikołajskiego. Prace rozpoczęły się na wysokości amfiteatru i się przesuwały w stronę wioski żeglarskiej (legendarna tawerna zostanie nietknięta), a potem od wioski w stronę Śniardw. Nad brzegiem  ma powstać ponad kilometr promenady z ławkami i zacienionymi miejscami do odpoczynku.

Ma przybyć więcej miejsc do cumowania łodzi, a także punktów poboru wody, odprowadzenia ścieków z jachtów oraz poboru prądu dla jednostek pływających. Nabrzeże zostanie skomunikowane z ulicą Kajki schodami wejściowymi o długości około 50 m.

Do 2020 roku w Ruciane – Nida będzie miało nową śluzę –  Guziankę II. Obecną zbudowano w 1879 r. i w sezonie śluzuje się tu ok. 20 tys. jednostek – zarówno jachtów, jak i statków pasażerskich. Różnica poziomów wody między jeziorami, które łączy tj. Guzianką Małą i Bełdanami wynosi 2 metry. Śluzowanie w komorze długiej na ponad 40 metrów jest nawet dla najbardziej obytego żeglarza, sporym przeżyciem.

Eksperci Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej  w Warszawie podają jednak, że śluza Guzianka „jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym, jej modernizacja wymaga całkowitego zamknięcia, a co za tym idzie wyłączenia ruchu żeglugowego”. Wcześniej jednak zostanie zbudowana   Guzianka II, „która obsłuży ruch podczas remontu istniejącej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie”.

Do 2020 roku zaplanowano przebudowę ponad 230 metrów nabrzeża jeziora Ryńskiego w Rynie. Zostanie poszerzone i dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich.

Do 2021 r przewidziano przebudowę i umocnienie pięciu kanałów:

  • Szymońskiego (łączy Jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim). Jest to najdłuższy kanał na szlaku od Mikołajek do Giżycka, obecnie w bardzo złym stanie technicznym.
  • Giżyckiego/Łuczańskiego (łączy jeziora Niegocin i Kisajno)
  •  Mioduńskiego (łączy jeziora Kotek i Szymon)
  • Grunwaldzkiego (łączy jeziora Kotek i Tałtowisko)
  • oraz Tałckiego (łączy jezioro Tałtowisko z Tałtami).

W najbliższych latach spore prace będą prowadzone też na nadbrzeżu jeziora Niegocin w Giżycku, na odcinku od Kanału Giżyckiego do molo.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, Niegocin, kanał, jeziora, Jezioro Mikołajskie, Guzianka, Kanał Giżycki, śluzy
„Jestem optymistą”. Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną ogłoszono ostatniego dnia grudnia 2018 roku

Jak podkreślił minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, rząd zrealizował zapowiedź, że przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną zostanie ogłoszony do końca roku. Minister Gróbarczyk zastrzegł,...

Zamknij
RadioOlsztynTV