Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Relikwiarz z kroplą krwi Prymasa Tysiąclecia trafił do parafii na olsztyńskich Jarotach

Fot. A. Piedziewicz

Kościół na olsztyńskich Jarotach stał się miejscem kultu błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Do świątyni, której patronką do dziś była błogosławiona Franciszka Siedliska, wprowadzono relikwiarz z kroplą krwi Prymasa Tysiąclecia.

Krew Prymasa Tysiąclecia została pobrana i zachowana przez lekarza, który opiekował się Stefanem Wyszyńskim pod koniec jego choroby. Dwa relikwiarze z kroplami krwi zostały przekazane archidiecezji warmińskiej.

Jeden z nich został właśnie dziś (wtorek) wprowadzony do kościoła, którego patronką była dotychczas błogosławiona Franciszka Siedliska. Teraz patronem parafii stał się błogosławiony Stefan Wyszyński, a kościół staje się oficjalnym miejscem kultu błogosławionego.

Uroczystej liturgii z tej okazji przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Jak przypominał, kult relikwii błogosławionych i świętych to tradycja sięgająca początków chrześcijaństwa.

To jest coś, co służy jako znak przypominający postać. A postać świętego – w rozumieniu Kościoła – to jest ktoś, kto upodobnił się do Chrystusa. To są ci, którzy żyjąc w bardzo różnych okolicznościach – często nazywanych trudnymi czasami, jak to się łączy z postacią kardynała Wyszyńskiego – pokazali, jak można spełnić naukę Chrystusową żyjąc w takich konkretnych warunkach

– wyjaśnia arcybiskup Górzyński.

00:00 / 00:00

Wierni z parafii od wielu lat regularnie modlili się w intencji beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego i właśnie dlatego ich kościół został wybrany na miejsce kultu. Teraz cieszą się z tego wyróżnienia. – To jest wielki zaszczyt, że nasz kościółek, nasza parafia takie wyznaczenie miała – mówi pan Jerzy. – Wzór wielki, też patriotyzmu dla nas. Taka postać, która bardzo wpływa na nasz rozwój duchowy. Dlatego czuję się dumna jako parafianka tej parafii – dodaje pani Katarzyna.

00:00 / 00:00

Proboszcz parafii ksiądz kanonik Romuald Zapadka podkreśla, że uważa Prymasa Tysiąclecia za jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Wspomina też swoje własne spotkania z kardynałem Wyszyńskim.

Szczególnie zapadły mi w pamięć dwa. Pierwsze, gdy byłem małym dzieckiem, pojechaliśmy z laurką jako delegacja dzieci. Jakiś tydzień później przyszło podziękowanie od prymasa. To już świadczy, jaką postawę reprezentował ksiądz prymas. Drugie spotkanie – gdy już byliśmy klerykami. W auli seminarium był przygotowany tron, ksiądz prymas w ogóle nie patrzył na ten tron, usiadł na schodkach i zaczął prowadzić bardzo swobodną, życzliwą rozmowę. W księdzu prymasie wcale nie było takiej surowej powagi, było bardzo wiele ciepła i życzliwości

– wspomina ksiądz Zapadka.

00:00 / 00:00

W uroczystości wprowadzenia relikwii wzięli też udział przedstawiciele władz świeckich.

Postać Prymasa Tysiąclecia daleko wybiega poza tylko te elementy religijne ze względu na to, kim był, jaką rolę pełnił dla Polaków i jak bardzo przyczynił się do tego, że dziś żyjemy w wolnym kraju

– podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Drugi relikwiarz z kroplą krwi błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego trafi do Stoczka Klasztornego, czyli miejsca internowania Prymasa Tysiąclecia w latach 1953 – 1954. Uroczystość wprowadzenia relikwii ma odbyć się 12 października.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, kościół, Jaroty, relikwie, arcybiskup Józef Górzyński
Swojemu partnerowi zadała kilka ciosów nożem. 22-latka z Olsztyna tymczasowo aresztowana

Na trzy miesiące trafiła do aresztu 22-latka z Olsztyna, która w minioną niedzielę kilkukrotnie ugodziła nożem swojego partnera. Monika P. pokłóciła się ze starszym o 12...

Zamknij
RadioOlsztynTV