Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Relikt po totalitarnej władzy. Monument orła podzielił mieszkańców Iławy

Monument orła podzielił mieszkańców Iławy

Czy monument orła górujący na wzgórzu koło stadionu iławskiego klubu Jeziorak zniknie z krajobrazu miasta?

Chce tego część radnych, którzy wskazują, że to relikt po totalitarnej władzy w Polsce. Są jednak przeciwnicy takiego rozwiązania, pojawiła się też inna koncepcja. Orzeł dzieli mieszkańców Iławy od kilku, jak nie kilkunastu lat.

Radny PiS Wiesław Burdyński wnioskuje o usunięcie monumentu. Radny był dziś nieuchwytny, ponieważ przebywa w szpitalu, ale popiera go przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Szymański. Jego zdaniem to pomnik hołdujący „jedynie słusznej wówczas młodzieży”. Wszystko za sprawą braku korony i inskrypcji

„Zjednoczonej Młodzieży Polskiej na chwałę – społeczeństwo powiatu suskiego w IV rocznicę odrodzenia Polski. Iława, dnia 22.lipca 1948 r.”

Innego zdania jest radny SLD Edward Bojko, który uważa, że nie było wtedy podziału na młodzież złą i dobrą, ponieważ wszyscy pracowali przy odbudowie zniszczonego w czasie wojny miasta. Obaj panowie nie wykluczają jednak poparcia dla zmiany inskrypcji i zamontowania korony, tak żeby orzeł przypominał obowiązujące godło.
Burmistrz Iławy Adam Żyliński na razie nie chciał sprawy komentować.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

Monument orła podzielił mieszkańców Iławy

(msw/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Orzeł, Iława, domnik
Kolejne inwestycje kolejowe na Warmii i Mazurach

Około 88 milionów złotych będzie kosztować remont linii kolejowej z Iławy do Olsztyna. Ogłoszono przetarg na wykonanie inwestycji. Odnowione zostaną między innymi perony w Starych Jabłonkach,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV