Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Relacje z Tarnopolem i stypendia dla przyszłych lekarzy tematami Porannych Pytań z Elbląga

Fot. M. Stankiewicz

Elbląska rada miasta przyjęła uchwałę dotyczącą dalszych relacji w partnerskim miastem Tarnopol, które nadało stadionowi miejskiemu imię Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za rzeź na Wołyniu. Goście Porannych Pytań ze Studia w Elblągu radni Cezary Balbuza z klubu KO i Piotr Opaczewski z klubu PiS dyskutowali na temat tej uchwały.

Radni są zgodni co do faktów historycznych i konieczności podjęcia działań samorządu pokazujących niezgodę na promowanie osób odpowiedzialnych za mordy na ludności polskiej. Radni PiS chcieli zawieszenie stosunków, ale większość przyjęła wersję o niepodejmowaniu dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol. Radny Balbuza uważa, że to kwestia semantyczna i oznacza to samo. Radny Opaczewski podkreśla, że po sesji doszło do porozumienia, a rada po obserwacji wydarzeń za kilka miesięcy wróci do sprawy.

Radni poruszają też przyszłość uchwały o stypendiach dla przyszłych lekarzy. Wojewoda unieważnił ją z powodu wad prawnych. Radny Piotr Opaczewski jest zdania, że należy ją poprawić. Jego oponent twierdzi, że najlepiej jak spór trafi do sądu i ten podejmie decyzję o jej ważności lub nie.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Iwona Arent o sytuacji na granicy z Białorusią i przedłużeniu stanu wyjątkowego. Posłuchaj Porannych Pytań

Mam nadzieję, że Sejm przedłuży stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią - podkreśliła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłanka PiS Iwona Arent. Posłanka dodała, że w...

Zamknij
RadioOlsztynTV