Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rektor UWM: Kopernika powinniśmy postrzegać multidyscyplinarnie

Fot. UWM

Rektorzy trzech uczelni – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – wraz z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem, otworzyli 19 lutego w Toruniu Światowy Kongres Kopernikański. W Olsztynie kongres odbędzie się w dniach 21–24 czerwca.

Światowy Kongres Kopernikański to wydarzenie, którego zadaniem jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika, wybitnego uczonego i astronoma, a także nad jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki. Organizatorami Kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate i wciąż żywe oraz rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach, Kongres ma formułę kroczącą.

Oficjalne otwarcie obrad miało miejsce 19 lutego – w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i jednocześnie święto toruńskiego uniwersytetu.

Obchody urodzin naszego Patrona postrzegamy przede wszystkim jako czas refleksji nad własnym dziedzictwem i przypomnienia, że postać Kopernika, mimo upływu wieków, może wciąż inspirować ludzi nauki i być wskazówką w naszych codziennych wyborach

– mówił gospodarz uroczystości, rektor UMK w Toruniu prof. Andrzej Sokala.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski w Auli UMK zwrócił uwagę na fakt, że Mikołaja Kopernika powinniśmy postrzegać multidyscyplinarnie.

Znany jest przede wszystkim jako astronom. Moglibyśmy powiedzieć, że jest patronem wielu dyscyplin. Mógłby być patronem nie tylko astronomii, ale także nauk matematycznych, fizycznych, prawnych (prawa kanonicznego), nauk ekonomicznych. Przeżył na Warmii ponad 40 lat – pracując i służąc nie tylko temu regionowi, ale całej Koronie Polskiej. Nade wszystko mógłby być też patronem królowej nauk – filozofii

– zaznaczył rektor UWM.

Prof. Jerzy Przyborowski przedstawił także założenia olsztyńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Na Warmii naukowcy obradować będą w dniach 21-24 czerwca.

Pierwsza sesja będzie sesją biograficzną, poświęconą życiu Mikołaja Kopernika i jego działalności społecznej (głównie na Warmii). Druga – to sekcja muzealna, której celem jest rozmowa na temat badań nad zabytkami i inwentaryzacji tych, które są bezpośrednio związane z Mikołajem Kopernikiem, ale także tych, które pochodzą z tamtej epoki. Wszystkich Państwa zapraszamy do Olsztyna! Warmia jest dumna z tego, że ma takiego patrona!

– podkreślił prof. Przyborowski.

Rektor zwrócił także uwagę na świetną współpracę trzech uczelni przygotowujących Światowy Kongres Kopernikański. – To dowód na to, że wielki uczony może łączyć a nie dzielić. Ja jestem dumny z tego, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie może być częścią kongresu, który będzie trwał kilka miesięcy – zakończył rektor.

Fot. UWM

Źródło: UWM
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w astronomia, Mikołaj Kopernik
Olsztyn upamiętnił 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Olsztyn uczcił 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W Muzeum Warmii i Mazur najmłodsi mogli wysłuchać prelekcji Michała Kulpy pt. Olsztyniak mimo woli, czyli Mikołaj Kopernik w...

Zamknij
RadioOlsztynTV