Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordzista w regionie otrzymuje kilkanaście tysięcy złotych emerytury

Kilkanaście tysięcy złotych, tyle wynosi najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS na Warmii i Mazurach. Najniższe świadczenie to niecałe 30 groszy.

Ile dokładnie wynosi najwyższe świadczenie?

Jest to ponad 20 tys. złotych brutto. Otrzymuje ją co miesiąc mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat. Jego okresy składkowe w ZUS to ponad 51 lat. Z kolei najniższe świadczenie to zaledwie 28 groszy. Otrzymuje je kobieta, za którą odprowadzono składki za 10 dni pracy

– powiedziała Anna Grabowska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

W Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki co oznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej.

Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień. Na wysokość emerytury znacząco wpływa też staż pracy.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w ZUS, emeryt, świadczenie
ZUS: trzynaste emerytury trafiły już do 8,5 mln osób. To łącznie 15 mld zł

Trzynaste emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował w czwartek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski....

Zamknij
RadioOlsztynTV