Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordowa liczba zimujących nietoperzy w Puszczy Rominckiej

Rekordową liczbę 340 hibernujących nietoperzy zinwentaryzowano w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Nietoperzy zimujących na tym terenie jest z roku na rok więcej, dzięki przystosowaniu na ich potrzeby kilkudziesięciu piwniczek – uważają przyrodnicy.

Jak poinformowała Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w ostatnich dniach, naliczono 340 nietoperzy co najmniej sześciu gatunków. Zimują one w 34 piwniczkach specjalnie wyremontowanych na ich potrzeby.

Z danych parku wynika, że liczebność  nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 roku zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, dwa lata później było ich 114, a w 2016 r.- już 214 sztuk.

Zdaniem Naruszewicz, jest to związane z prowadzoną od kilkunastu lat przez pracowników parku czynną ochroną tych zwierząt. Wyremontowano na przykład 34 piwniczki ziemne, w większości pozostałe po opuszczonych od czasów II wojny śródleśnych gospodarstwach. Aby zapewnić nietoperzom właściwe warunki, w obiektach tych uzupełniono ubytki ścian, wstawiono nowe drzwi i zabudowano okna. Pod stropami zamontowano cegły dziurawki z otworami, w których mogą się schronić hibernujące osobniki.

Dzięki takim zabezpieczeniom w pomieszczeniach nie ma przeciągów, panuje odpowiednia wilgotność oraz niska, ale stabilna temperatura. Hibernujący nietoperz znacznie obniża temperaturę ciała, co spowalnia jego procesy życiowe. Korzysta wtedy jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tysięcy hektarów.

Na Warmii i Mazurach największe – znane badaczom – zimowiska nietoperzy znajdują się w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie oraz w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej – dawnej kwaterze Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” koło Gierłoży oraz w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w liczenie, Puszcza Romincka
Rusza ogólnopolskie liczenie bezdomnych. 2 lata temu domu nie miało ponad 33 tysiące osób

Liczenie odbędzie się tej nocy. Uzyskane informacje mają pomóc samorządom w przygotowywaniu strategii rozwiązywania problemów społecznych. Najświeższe dane pomogą podejmować decyzje związanych z polityką mieszkaniową dotyczącą...

Zamknij
RadioOlsztynTV