Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekonstrukcja bitwy pod Tannenbergiem

Wybuchy, serie z karabinów maszynowych, popisy kawalerzystów, opancerzony wóz bojowy, a wszystko w ciekawej scenografii – w Szkotowie koło Nidzicy zakończyła się inscenizacja Bitwy pod Tannenbergiem.

Walki ponad 200 rekonstruktorów z całego świata, oraz najlepszych kawalerzystów na specjalnie wyszkolonych koniach bojowych obejrzały tłumy widzów. Na polu stanęła scenografia, która nadała autentyczności tego miejsca sprzed 100 lat.

00:00 / 00:00

Bitwa pod Tannenbergiem i wygrana wojsk niemieckich dowodzonych przez generała Paula von Hindenburga oraz generała Ericha Ludendorffa definitywnie przekreśliła rosyjskie plany zajęcia Prus Wschodnich i rozgromienia znajdujących się tam oddziałów. Inscenizacja związana jest z setną rocznicą I wojny światowej i Bitwy pod Tannenbergiem. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to cykliczna impreza.

…………………………………………………………………..

Bitwa pod Tannenbergiem rozgrywała się pomiędzy 26 a 30 sierpnia 1914 w Prusach Wschodnich. Właśnie w okolicach Szkotowa doszło do starcia armii niemieckiej i rosyjskiej. Dowodzone przez Paula von Hindenburga oraz Ericha Ludendorffa liczące 190 tys. żołnierzy oddziały w sierpniu 1914 r. otoczyły i zniszczyły 150-tysięczną armię Aleksandra Samsonowa. Zmusiły też do ucieczki jeszcze liczniejszą armię Pawła Rennekampfa. Tym samym udało się zażegnać niebezpieczeństwo uderzenia na Niemcy od wschodu.

Niemcy stracili przy tym ponad 10 tys. żołnierzy, a Rosjanie ponad 30 tys. Kolejne 95 tys. znalazło się w niewoli. (grzym/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, bitwa, rekonstrukcja
Tragiczny weekend na drogach Warmii i Mazur

W miniony weekend na trasach Warmii i Mazur 5 osób zginęło, 15 zostało rannych. Oficer prasowy komendy Anna Fic przypomina, że tylko od sobotniego popołudnia na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV