Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Raport Google: kim i czym Polacy interesowali się najbardziej w mijającym roku?

Każdego roku Google przygląda się temu, co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie. Czego dowiemy się z tegorocznego zestawienia?

Wydarzenia

Rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła wyraźnie na to, czego Polacy szukali w wyszukiwarce Google najczęściej. Wśród haseł, które w ciągu mijających dwunastu miesięcy zyskiwały największą popularność, znalazły się: Ukraina, Putin i wojna w Ukrainie – to one zdominowały pierwszą trójkę zestawienia. Ten trend przełamało jedynie zainteresowanie Polską Grupą Górniczą. Na dalszych pozycjach –  5. i 6. – ponownie pojawiły bowiem się tematy związane z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, mianowicie Rosja i kurs rubla.

Wśród 10. haseł, które wśród polskich internautów budziły największe zainteresowanie były też: dodatek osłonowy, Witold Paszt, którego z przykrością pożegnaliśmy w lutym tego roku, a także film „Jak pokochałam gangstera” i PIT2.

Ludzie

Najbardziej palące wśród Polaków tematy wyraźnie wpłynęły także na to, kim w mijającym roku interesowaliśmy się najbardziej. Wśród osób, o które najczęściej pytaliśmy wyszukiwarkę Google, byli: Władimir Putin, Rafalala i Wołodymyr Zełenski.

Wyszukiwarka otrzymywała również liczne pytania o osobowości ze świata popkultury i show-biznesu. W tegorocznym zestawieniu znaleźć można piosenkarkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Lanberry. Polacy niewątpliwie śledzili to, co działo się wokół procesu Johnny’ego Deppa – co pokazuj zainteresowanie Amber Heard, która zamyka pierwszą piątkę zestawienia. W dalszej jego części znalazły się zapytania o Matę, Jerzego Stuhra, Sarę James, Willa Smitha i Simona Levieva, który wzbudził zainteresowanie dzięki serialowi Netflixa, „Oszust z Tindera”.

Filmy

Wspomniany tytuł uplasował się również dość wysoko w zestawieniu filmów, które rodaków interesowały najbardziej. Produkcja Netflix poświęcona słynnemu oszustowi uplasowała się na wysokiej 3. pozycji zestawienia, ustępując miejsca naszym rodzimym produkcjom: „Jak pokochałam gangstera”, która znalazła się na szczycie listy i bijącej rekordy popularności „Furiozie”. To jedynie potwierdza coś, co możemy obserwować od pewnego czasu – polskie filmy niewątpliwie cieszą się rosnącym uznaniem wśród rodaków i wyprzedzają, przynajmniej według Google, największe światowe produkcje. Poza podium tego zestawienia znalazły się kolejno takie filmy, jak: „Gierek”, „Batman”, „Top Gun: Maverick”, „Terrifier 2”, „Uncharted”, „Purpurowe serca” i „Koniec świata czyli Kogel Mogel 4”.

Seriale

Niekwestionowanym zwycięzcą tej kategorii w Polsce jest „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” traktujący o jednym z najsłynniejszych amerykańskich morderców. Tuż za nim znalazł się polski miniserial „Wielka Woda” przenoszący widza do roku 1997 i wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku. Podium zamyka serial fantasy „Sandman”. Na 4. miejscu znajdziemy „Zranione ptaki”, a na 5. kolejny sezon hitowego „Stranger Things”. Tuż za nimi pojawia się następna polska produkcja – „Gang zielonej rękawiczki”, a to nie ostatni polski akcent w serialowym zestawieniu, ponieważ na 9. miejscu znalazł się kryminał „Behawiorysta”. W zestawieniu znalazły się także takie produkcje jak: „Obserwator” (7. miejsce), „Kim jest Anna?” (8. pozycja) i zamykający to zestawienie „Heartstopper”.

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

Więcej w google, wyszukiwarka
Aplikacja pomoże wyszukać grób na cmentarzach w Elblągu i Pieniężnie

Od 10 lat oba elbląskie cmentarze komunalne Agrykola i Dębica mają wirtualną bazę grobów i wyszukiwarkę grobonet. Pomaga ona w prosty sposób odnaleźć każdy grób i...

Zamknij
RadioOlsztynTV