DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro

Rajdowe MŚ. Mikkelsen najlepszy po piątkowych zmaganiach

Norweg Andreas Mikkelsen prowadzi po ośmiu odcinkach specjalnych Rajdu Polski, siódmej rundzie rajdowych samochodowych Mistrzostw Świata (WRC).

Mikkelsen (Hyundai I20) wyprzedza Fina Kalle Rovanperę (Toyota Yaris, +4,8), a trzeci Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris, +2,0).

Dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Kajetan Kajetanowicz (Škoda Fabia, +2:24,5), który jest drugi w klasyfikacji WRC2 (+8,9).

Ogromnego pecha miał Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), zwycięzca pierwszego czwartkowego odcinka specjalnego rozegranego na torze Mikołajki. Uważany za jednego z głównych kandydatów do podium Tanak w piątek na pierwszym porannym OS-ie Stańczyki 1 (29,4 km) uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę. Przód samochodu został poważnie uszkodzony, silnika nie udało się uruchomić i Estończyk został na trasie.

Z planowanych na piątek siedmiu prób sportowych udało się rozegrać tylko pięć. Dwa odcinki – trzeci w programie Wieliczki 1 (12,9 km) i siódmy Olecko 2 (13,2 km), zostały przerwane a później odwołane. Powodem byli niesforni kibice, którzy stali w strefach zakazanych lub nawet wbrew poleceniom organizatorów wyszli na trasę i przez to zagrażali bezpieczeństwu.

Podobna sytuacja miała już miejsce siedem lat temu, gdy fani także sprawiali wiele problemów i FIA wtedy uznała, że organizacja imprezy w Polsce wymaga bardziej zdecydowanych działań pod względem bezpieczeństwa.

Rajd Polski potrwa do niedzieli.

Sobota, 29 czerwca 2024 r. (7 odcinków specjalnych, łącznie 124,1 km):
08:30 – OS-9 Świętajno 1 (18,5 km)
09:45 – OS-10 Gołdap 1 (19,9 km)
10:35 – OS-11 Czarne 1 (22,4 km)
13:25 – Super OS-12 Mikołajki Arena 3 (2,5 km)

Rajdowe MŚ. Tanak wygrał pierwszy odcinek

Estończyk Ott Tanak wygrał w Mikołajkach pierwszy odcinek specjalny 80. Rajdu Polski, siódmej rundy mistrzostw świata. Na liczącej 2,5 km trasie o sekundę wyprzedził Belga Thierry'ego...