Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rajd Polski w stulecie zawodów – start w Mikołajkach, meta w Warszawie

76. Rajd Polski (29 czerwca 2019 r.). Fot. P. Getka

Tegoroczny 77. Rajd Polski będzie miał wyjątkową trasę. Z okazji jubileuszu stulecia jednej z najstarszych imprez rajdowych na świecie rywalizację, która rozpocznie się w Mikołajkach, zwieńczy widowiskowy odcinek i wjazd na metę w Warszawie.

Zawody będą pierwszą w tym sezonie rundą Rajdowych Mistrzostw Europy FIA, najstarszego międzynarodowego cyklu w tej dyscyplinie sportu, który zainaugurowano w sezonie 1953.

Załogi startujące w ORLEN 77. Rajdzie Polski będą miały do pokonania 14 odcinków specjalnych liczących łącznie ponad 200 kilometrów. Rywalizacja rozpocznie się w piątkowy wieczór, 18 czerwca, na torze Mikołajki Arena. Wcześniej zawodnicy będą walczyli o jak najlepsze czasy na trasie odcinka kwalifikacyjnego.

W sobotę, 19 czerwca, rozegranych zostanie siedem oesów. Sześć z nich to dwukrotnie przejeżdżane trzy próby sportowe w okolicach Ełku i Olecka. Na zakończenie sobotniego etapu kierowcy ponownie spotkają się na torze Mikołajki Arena, gdzie odbędzie się widowiskowa rywalizacja na trasie w kształcie „ósemki”. Ścigać się będą jednocześnie dwie załogi.

W niedzielę, 20 czerwca na zawodników czekają kolejne cztery odcinki specjalne w pobliżu Mikołajek, a następnie dojazd do Warszawy. Po drodze rozegrany zostanie jeszcze jeden szutrowy oes, debiutująca w rajdzie próba w okolicach Przasnysza.

W centrum Warszawy zaplanowano ostatni z wymagających odcinków, nazwany „Rally Poland 100th Anniversary”. Część jego trasy będzie przebiegała słynną ulicą Karową, gdzie co roku na początku na nawierzchni z bazaltowej kostki rozgrywany jest finał polskiego Race of Champions – Rajdu Barbórka.

Meta rajdu oraz uroczyste zakończenie jubileuszowego 77. Rajdu Polski odbędzie się w niedzielę wieczorem na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rajd Polski
Adrian Chwietczuk podsumował sezon 2020

Ze względu na pandemię koronawirusa 2020 rok był wyjątkowy - w negatywnym tego słowa znaczeniu. Odwołane lub przekładane zawody stały się smutną codziennością. W Polsce ostatecznie udało...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV