Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rajd Polski: 104 załogi pojadą po mazurskich szutrach

fot. Przemysław Getka

Rekordowa liczba załóg – aż 104 jest na liście zgłoszeń do 78. Orlen Rajdu Polski, czwartej rundy mistrzostw Europy. Impreza odbędzie się od 10-12 czerwca. Przez ten czas na mazurskiej częstotliwości Radia Olsztyn – 99,6 MHz oraz w Internecie działać będzie Radio Rajdowe.

Na szutrach w okolicach Mikołajek, obok całej polskiej czołówki kierowców rajdowych z Mikołajem Marczykiem na czele, wystartują lider mistrzostw Europy po trzech rundach Hiszpan Efren Llarena (Skoda Fabia Rally2) oraz wicelider cyklu Hiszpan Nil Solans (VW Polo GTi R5). W sumie aż 26 załóg będzie dysponowało najnowszego typu rajdówkami w specyfikacji dopuszczonej do ME.

– Mistrzostwa Europy gwarantują święto dla kibiców – mówił po konferencji prasowej w Warszawie Michał Sikora – prezes Polskiego Związku Motorowego.

Cieszymy się, że wreszcie ten rajd odbędzie się z kibicami. W ubiegłym roku – niefortunne czasy pandemii – oficjalnie było bez kibiców. Z jednej strony było wyjątkowo, minęło sto lat od pierwszego Rajdu Polski, ale teraz, można powiedzieć, wracamy do pełnej stawki, będzie dużo załóg na starcie. Liczę, że kibice dopiszą – i na dobrą pogodę. Mam nadzieję, że będziemy mogli cieszyć się pięknym świętem rajdowym, ale i sukcesami naszych zawodników.

00:00 / 00:00

Z frekwencji cieszy się burmistrz Mikołajek – Piotr Jakubowski. Zapewnił, że kibice nie będą się nudzić.

Przede wszystkim niesamowitych emocji. Z listy zawodników wynika, że będą 104 załogi – to jest rekord od 17 lat. A to wskazuje, że emocje będą niesamowite. Kiedy weźmiemy pod uwagę naszych lokalnych kierowców, którzy znajdą drogi, znają szutry, znają Mazury, to zapowiada się niesamowita rywalizacja. Mikołajki są położone wśród malowniczych lasów i jezior. W przerwie, kiedy nie będą kibicować, mogą skorzystać z tych naturalnych walorów (…).

00:00 / 00:00

Trasa tegorocznej imprezy ma 188 km. Podzielona jest na siedem podwójnie pokonywanych odcinków specjalnych. W sumie, wraz z dojazdami, kierowcy będą mieli do pokonania 852 km.

– Emocje sportowe  są zapewnione – uważa legendarny pilot rajdowy Maciej Wisławski.

Te przepiękne tereny, w sensie technicznym, rajdowym. Bo są partie bardzo szybkie. Jedzie się po szutrze 180 kilometrów na godzinę. To jest niewiarygodne. Auto sobie płynie. Weź wyczuj ten moment, kiedy masz prędkość sto kilka na godzinę i wąską drogę szutrową, gdzie nie ma przyczepności, tego – wydawałoby się – panowania nad samochodem, że jednak auto wjeżdża w ten zakręt i wyjeżdża. Kibice tutaj mają super. Konfiguracja tras – te hopy, te loty, to bardzo ludzi, którzy oglądają te rajdy, kręci. Z drugiej strony mają możliwość oglądania kunsztu kierowców i pilotów. Jest dużo magnesów tego rajdu.

00:00 / 00:00

Pierwszym dniem rywalizacji będzie piątek 10 czerwca. Na godzinę 17 zaplanowano uroczysty start w centrum Mikołajek. Wcześniej, o godz. 12.30 rozegrany zostanie odcinek kwalifikacyjny Baranowo (fragment ubiegłorocznego oesu Gmina Mrągowo). O godz. 19 rozpocznie się widowiskowa próba na torze Mikołajki Arena. Równocześnie będą startować dwie załogi.

W sobotę 11 czerwca na kierowców i ich pilotów czeka siedem odcinków specjalnych liczących 107,4 km. Po przejechanych dwukrotnie oesach Krzywe, Wojnasy i Wieliczki, zawodnicy zmierzą się ponownie na torze Mikołajki Arena.

W niedzielę, 12 czerwca wyłoniony zostanie zwycięzca polskiego klasyka. Kierowcy przejadą sześć wymagających odcinków (przejeżdżane dwukrotnie Mikołajki Max, Świętajno i Miłki) o łącznej długości 78,2 km.

Drugi przejazd próby sportowej Miłki będzie jednocześnie Power Stage, który od tego roku został wprowadzony do mistrzostw Europy. Na tym odcinku kierowcy będą zdobywali dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej ME.

Uroczyste zakończenie Rajdu Polski odbędzie się o godz. 17.45 w centrum Mikołajek.

Radio Olsztyn na czas Rajdu Polski uruchomi Radio Rajdowe. Na mazurskiej częstotliwości 99,6 oraz w mobilnej aplikacji Radia Olsztyn kibice usłyszą relacje sportowe z każdego odcinka, rozmowy z załogami, ciekawostki oraz dużo rajdowej muzyki. Na stronie internetowej www.radioolsztyn.pl pojawią się natomiast wywiady, zdjęcia i komentarze.

Autor: M. Świniarski / PAP
Redakcja: K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rajd Polski
78. Rajd Polski czwartą rundą mistrzostw Europy

Światowa Rada Sportów Motorowych opublikowała przyszłoroczny kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy. Czwartą z ośmiu rund jest 78. Rajd Polski. Bazą rajdu po raz siedemnasty będą Mikołajki. Rajd...

Zamknij
RadioOlsztynTV