Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni województwa o lotnisku, bezrobociu i transporcie

Wychodzimy na prostą i wszystko wskazuje na to, że projekt budowy lotniska Szymanach uda się zrealizować zgodnie z planem do połowy 2015 roku.

Podczas sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego członek zarządu Witold Wróblewski przedstawił informacje o zaawansowaniu prac inwestycyjnych w Porcie Lotniczym w Szymanach. Najważniejsze było rozstrzygnięcie spraw dotyczących zarządzania. Po latach starań i kilku rozprawach sądowych, portem będzie kierował zarząd województwa. Jest pozytywna decyzja środowiskowa, dzięki której można rozpocząć prace budowlane.

Obawy radnych wzbudza utrzymanie portu lotniczego już po jego otwarciu. Radny Artur Chojecki z klubu PiS powiedział, że ze wstępnych obliczeń wynika, że będą to kwoty liczone w milionach złotych. Co roku pieniądze te będą brane z budżetu województwa i może się okazać się, że samorządu nie będzie na to stać – mówił radny Artur Chojecki z klubu PiS:

00:00 / 00:00

Witold Wróblewski zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zarząd województwa chce aby do przedsięwzięcia przystępowały samorządy lokalne i prywatni przedsiębiorcy, co może znacznie ograniczyć kosztu utrzymania lotniska w Szymanach.

00:00 / 00:00

Realizacja całego projektu pochłonie ponad 200 milionów złotych. Około 76 procent kosztów to dotacja z UE.

Bezrobocie na Warmii i Mazurach
Radni przyjęli także uchwałę dotyczącą analizy sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim. Jak wynika z najświeższych doniesień GUS, region nadal jest niechlubnym liderem bezrobocia. W sierpniu stopa bezrobocia wyniosła na Warmii i Mazurach 20,2 procent. Są powiaty, w których przekroczyła nawet 30 procent. Najtrudniej jest znaleźć pracę w powiatach piskim, braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim. Najlepsza sytuacja jest natomiast w Olsztynie, powiecie iławskim, Elblągu i Giżycku. Podczas sesji sejmiku województwa dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Zdzisław Szczepkowski tłumaczył, że problemem regionu jest to, że nie wszyscy zarejestrowani bezrobotni szukają pracy:

00:00 / 00:00

Szacuje się, że spośród wszystkich bezrobotnych korzystających z pomocy urzędów pracy na Warmii i Mazurach, około 40 procent zarejestrowało się tylko po to, żeby mieć ubezpieczenie i zaświadczenia do opieki. Obecnie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie zarejestrowanych jest 107 tysięcy 85 osób. Ofert pracy jest 3 tysiące 722. Od początku roku pracownicy urzędów pracy w całym regionie pomogli w znalezieniu pracy prawie 33 tysiącom osób.

Zrównoważony rozwój publicznego transportu zbiorowego
Radni sejmiku przyjęli plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Okazuje się, że warmińsko-mazurskie, jako pierwsze w Polsce, taki dokument opracowało. A chodzi o sieć transportu drogowego i kolejowego. Dzięki temu przygotowano analizę istniejących połączeń i jak się okazało w wielu miejscach transport publiczny jest niepotrzebnych, w innych linii przewozowych jest za mało – tłumaczył Wiktor Wójcik, dyrektor departamentu infrastruktury i geodezji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Dokument będzie aktualizowany. W związku z tym do sieci transportu publicznego mogą dołączyć także przewoźnicy komercyjni. To bardzo ważne chociażby z powodu ulg przydzielanych na przejazdy, o których – po zmianie ustawy – będą teraz decydowały samorządy – dodał członek zarządu województwa Witold Wróblewski.

00:00 / 00:00

Prywatni przedsiębiorcy nie mogą korzystać z ulg a to oznacza, że nawet osoby uprawnione do tańszych przejazdów muszą płacić 100 procent kwoty. Dodatkowo w przypadku kolei, plan rozwoju transportu pozwolił na wprowadzenie przetargów wieloletnich. Dotychczas umowy zawierano na nie więcej niż 3 lata, teraz czas ten wydłużono nawet do 10 lat, a to może zachęcać przewoźników do inwestowania w tabor.

Sytuacja niepełnosprawnych i wyrównywanie barier
Podczas sesji rozmawiano także o sytuacji osób niepełnosprawnych. Na Warmii i Mazurach mieszka ich ponad 200 tysięcy. Radni sejmiku województwa przyjęli sprawozdanie z raportu o wdrażaniu wojewódzkiego programu wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tych osób. Chociaż podejmowanych jest wiele działań aktywizujących, cały czas mówi się o społecznym wykluczeniu niepełnosprawnych. Najgorsza sytuacja jest na wsiach. Bariery spowodowane złym stanem zdrowia ograniczają normalne funkcjonowanie, dotarcie do wielu usług i podejmowanie pracy – powiedziała dyrektor regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Wiesława Przybysz.

00:00 / 00:00

Niepełnosprawni najczęściej wspierani są przed organizacje pożytku publicznego – fundacje i stowarzyszenia. Duży udział w ich aktywizacji ma też wojewódzka rada ds. osób niepełnosprawnych. To jednak cały czas mało, dlatego bardzo ważne jest tworzenie partnerstw między rożnymi instytucjami. To pozwoli na większą skuteczność w działaniu. Z przedstawionego raportu wynika też, że coraz więcej mieszkańców Warmii i Mazur ma wystawione orzeczenie o niepełnosprawności z powodu nieprawidłowego stylu życia – braku ruchu i złego odżywiania się, a także z powodu wypadków komunikacyjnych. (grab/bsc)

Więcej w port lotniczy, sesja, transport, bezrobocie
Rower w zamian za propagowanie alternatywnych środków transportu

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konkursie propagującym korzystanie z alternatywnych środków transportu. W olsztyńskim ratuszu zwycięzcy odebrali dziś (24.09) nagrody. Jednym z laureatów konkursu jest student...

Zamknij
RadioOlsztynTV