Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni Robert Szewczyk i Jarosław Babalski rozmawiali o przyszłości Olsztyna

olsztyńscy radni: Robert Szewczyk z Platformy Obywatelskiej i Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości. Fot. BSC

O kandydatach na prezydenta Olsztyna i problemach demograficznych miasta mówili w Porannych Pytaniach radni Robert Szewczyk z Platformy Obywatelskiej i Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości.

Michał Wypij wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna. Wypij należy do partii Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina. Czy PiS nie miał w Olsztynie własnego kandydata?

Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość

Do wyborów samorządowych idziemy jako Zjednoczona Prawica. Tworzą ją Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska. Kandydat jest wspólny. Wczoraj ogłosił ją prezes PiS Jarosław Kaczyński i my to akceptujemy. Naszym kandydatem jest Michał Wypij.

Czy Platforma Obywatelska wystawi swojego kandydata, czy będzie kandydat koalicyjny z Nowoczesną, a może PO poprze Piotra Grzymowicza?

Robert Szewczyk – Platforma Obywatelska

Jestem zaskoczony tak lekkim podejściem do wystawiania kandydatury na prezydenta przez kolegów z PiS. Michał Wypij jest osobą nieznaną i niedoświadczoną w samorządzie. Obawiam się, że może nie wiedzieć jak ułożyć budżet miasta. To wszystko jest bardzo ważne. W ostatecznym rozrachunku zapłacą za to mieszkańcy Olsztyna, którzy będą mieli prezydenta, który przez pierwsze lata będzie musiał wszystkiego się uczyć.

Platforma obywatelska swojego kandydata ogłosi w maju. Będzie to osoba z dużym doświadczeniem, która wie jak się zarządza miastem (…) i z nowymi pomysłami. Na konkrety przyjdzie czas.

Kandydat, który wygra wybory będzie musiał zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, jednym z nich jest demografia. GUS podał najnowsze dane o liczbie i o migracjach mieszkańców Polski. Województwo warmińsko-mazurskie znów się skurczyło. Sam Olsztyn zwiększył liczbę mieszkańców, ale tylko o 77 osób. Olsztyn zanotował tzw. ujemne saldo migracji, to znaczy, że więcej osób wyjechało z Olsztyna, niż się osiedliło. Natomiast odwrotny efekt było widać w powiecie olsztyńskim. Władze powiatu przyznają, że mieszkańcy Olsztyna wyprowadzają się tuż za granice miasta i budują domy w pobliskich gminach. Dla miasta to nie jest korzystne zjawisko.

Robert Szewczyk – Platforma Obywatelska

Zjawisko to nie jest korzystne, ale nie jest też zaskakujące. Do 2030 roku jest prognoza, że tylko sześć miast 100-tysięcznych będzie miało dodatki przyrost naturalny (…) Od dłuższego czasu na miasto i aglomerację patrzymy jako miejski obszar funkcjonalny. Tworzą go Olsztyn i okoliczne gminy. Na miasto trzeba patrzeć jako na aglomerację (…) Trzeba tak zarządzać Olsztynem już dziś, żeby wszyscy czuli się tu dobrze.

Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość

Sprawa ta analizowana jest od dłuższego czasu. Są to zmiany kulturowe, zmiany stylu życia. Nasze społeczeństwo się wyludnia. W ostatnich latach dzietność została zahamowana. Dzięki 500+ ruszyło to dobrym kierunku i w Olsztynie był dodatki przyrost. Na budżet Olsztyna składa się polityka fiskalna i polityka strategii urbanistycznej. Są dyskusje, gdzie płacić podatki? Tam gdzie się mieszka, czy tam gdzie się pracuje.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, PO, Robert Szewczyk, demografia, prezydent Olsztyna, kandydat, kandydaci
Michał Wypij kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Olsztyna

Kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Olsztyna będzie Michał Wypij. Potwierdził to dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński na specjalnej konferencji prasowej. Przedstawienie kandydatów PiS na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV