Polecane, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Radni bronią burmistrza oskarżonego o zaniedbania w schronisku dla zwierząt

Rada Miasta Giżycka broni burmistrza, któremu prokuratura postawiła zarzuty w związku z zaniedbaniami w schronisku dla zwierząt w Bystrym. Radni podkreślili, że burmistrz podejmował działania zmierzające do modernizacji schroniska. Są przekonani, że samorządowiec zostanie oczyszczony z zarzutów.
W sprawie złych warunków w schronisku w Bystrym interweniowali mieszkańcy i fundacje broniące praw zwierząt. Sprawą zajęła się prokuratura. Zarzuty znęcania się nad zwierzętami najpierw usłyszało małżeństwo, które prowadziło schronisko. Zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych oraz niewłaściwego składowania odchodów i zwłok zwierząt usłyszał także burmistrz Giżycka Wojciech I.
Rada Miasta w swoim stanowisku przekazała, że „zapoznała się z informacją Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ o przedstawieniu zarzutów Burmistrzowi Giżycka w przedmiocie rzekomego niedopełnienia obowiązków, w tym w zakresie postępowania z odpadami w schronisku dla zwierząt”.
Sprawa schroniska dla zwierząt jest sprawą niezwykle skomplikowaną, znaną Radzie od 1999 roku i nie może stanowić przedmiotu osądzania kogokolwiek bez prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd. Zważywszy na podejmowane przez burmistrza od 2019 r. działania zmierzające do modernizacji schroniska dla zwierząt w Bystrym i destrukcyjne działania w tej materii podejmowane przez inne nieprzychylne osoby, które uniemożliwiały modernizację tego obiektu, wyrażamy głębokie przekonanie, że zarówno burmistrz jak i Naczelnik Wydziału zostaną oczyszczeni ze stawianych im zarzutów
– wskazała Rada Miasta w Giżycku.
W stanowisku podkreślono, że „zarzuty dotyczą krótkiego okresu działalności schroniska, dodatkowo pokrywającego się ze szczytem pandemii COVID-19 i obowiązujących wówczas ograniczeń funkcjonowania, a tym samym nadzoru”.
O schronisku w Bystrym koło Giżycka stało się głośno nie tylko na Mazurach, ale w całej Polsce po tym, kiedy jesienią 2021 roku na jego teren weszli prokurator i obrońcy praw zwierząt. W Bystrym działały dwa schroniska. Pierwsze – miejskie, legalne, z nadanym numerem weterynaryjnym, utrzymywane z publicznych pieniędzy. Obok było schronisko prywatne, bez numeru, którym zarządzały te same osoby. Prowadzącym schronisko zarzucano, że psy trzymane były tam w skandalicznych warunkach. Czworonogi nie były leczone, nie było adopcji ani wolontariatu w schronisku. Służby, w czasie oględzin na miejscu, potwierdziły znalezienie zakopanych zwłok zwierząt.
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
Prowadzący schronisko w Bystrym z zarzutami, ale bez wniosku o areszt
Biegli potwierdzili doniesienia o nieprawidłowościach w schronisku w Bystrem
Ukryte schronisko dla psów koło Giżycka. Policja prowadzi postępowanie
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Psy ze schroniska zamieszkają z więźniami. Program ma pomóc ludziom i zwierzętom
-
Nawet 8 lat więzienia dla fałszywego fachowca. Zmuszał Elblążan do wymiany uszczelek
-
Karma, budki i wyznaczone miejsca. Giżycko wspiera opiekunów bezdomnych kotów
-
Nowe szczegóły prokuratury w sprawie dyrektora ośrodka medycyny pracy















![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)











