Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rada Miasta przyjęła budżet Olsztyna. Deficyt przekroczy 107 mln zł

Sesja rady miasta w Olsztynie

Przyszłoroczny projekt budżetu Olsztyna zaprezentowany został w listopadzie. Dokument pokazywał wówczas znaczny, bo prawie 4-krotny wzrost deficytu w porównaniu z bieżącym rokiem, do 93 milionów złotych.

Miasto od początku mówiło o dużych inwestycjach, takich jak budowa łączników do obwodnicy, dokończenie przebudowy ulicy Partyzantów, czy rozpoczęcie budowy drugiej linii tramwajowej.

Teraz okazuje się, że dziura w olsztyńskim budżecie będzie jeszcze większa i przekroczy 107 milionów złotych. Jak tłumaczy prezydent Piotr Grzymowicz, na rok przyszły trzeba było przerzucić część wydatków z funduszy unijnych,  bo wykonawcy niektórych inwestycji nie dotrzymali terminów.

To dotyczy między innymi ulic: Pieniężnego, Towarowej i Pstrowskiego. Pogoda wpłynęła na to, że firmy nie realizowały zadań zgodnie z harmonogramami

– wyjaśnia prezydent Olsztyna.

Rosnący deficyt ostro krytykowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Na pierwszy rzut oka liczby te wyglądają nieźle, ale jak się wczytamy, to już różowo nie jest. To budżet trudny do realizacji

– mówi radni PiS Jarosław Babalski.

Klub PiS zagłosował przeciw projektowi budżetu. Projekt krytykowała też Krystyna Flis z klubu Demokratyczny Olsztyn byłego prezydenta Czesława Małkowskiego.

Jest mi przykro i wstyd za tak niewielkie nakłady na kulturę

– mówiła w czasie sesji.

Ostatecznie jednak Czesław Małkowski i cały jego klub zagłosowali za. Największą niespodzianką było zachowanie Platformy Obywatelskiej.

Przewodniczący klubu PO Jan Tandyrak zgłosił poprawkę, by do budżetu wpisać rower miejski. Prezydent Grzymowicz wyjaśniał, że miasta na to nie stać, i że obecnie prowadzi rozmowy z firmą, która chciałaby w Olsztynie uruchomić rower miejski bez konieczności ponoszenia kosztów przez miasto. Radnych PO to nie przekonało i w czasie głosowania wstrzymali się od głosu.

Budżet uchwalono głosami radnych klubów prezydenta Grzymowicza, byłego prezydenta Czesława Małkowskiego oraz radnych niezrzeszonych.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. I. Malewska

Autor: A.Piedziewicz
Redaacja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grzymowicz, sesja, Olsztyn, głosowanie, budżet, radni, Jan Tandyrak, Czesław Małkowski, Jarosław Babalski
Wyniki rocznych pomiarów są jednoznaczne. Na Warmii i Mazurach jakość powietrza jest w normie

Z pomiarów wynika, że na Warmii i Mazurach nie ma smogu, a jakość powietrza jest dobra. O zjawisku smogu można mówić tylko wtedy, gdy przekroczenie norm...

Zamknij
RadioOlsztynTV