Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przyszli lekarze włożyli białe fartuchy. Wkrótce rozpoczną naukę w klinikach

Fot. Agnieszka Podbielska

Studenci III roku medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie włożyli białe fartuchy.

– To specjalna uroczystość, pochodząca jeszcze ze średniowiecza, kiedy czeladnicy kształcili się na mistrzów. Chyba jesteśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która wprowadziła taki zwyczaj. Studenci najpierw się uczą przedmiotów podstawowych takich jak fizjologia, biochemia, anatomia. – mówił dziekan Wydziału Nauk Medycznych, profesor Andrzej Rynkiewicz.

Po zakończeniu III roku już oficjalnie wkraczają do klinik, gdzie mogą brać udział w procesie diagnostycznym, czasami terapeutycznym. Rozpocznie się wówczas rzeczywista nauka zawodu.

Studentka III roku kierunku lekarskiego – Carmen Laktineh – przyznaje, że ta uroczystość jest dla niej bardzo ważna. – Jest to w pewnym sensie wynagrodzenie tych 3 lat ciężkiej pracy. To takie zbliżenie się do naszego celu.

W tym roku białe fartuchy otrzymało łącznie 47 studentów kierunku lekarskiego. 11 z nich studentów kształci się na kierunku anglojęzycznym.

Posłuchaj relacji Agnieszki Podbielskiej

00:00 / 00:00

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

(A.Podbielska/Ł.Węglewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, wydzial nauk medycznych
W Olsztynie testują nowoczesne urządzenie do diagnostyki nowotworów piersi

Nowatorski tomograf ultradźwiękowy, który łączy w sobie możliwości diagnostyczne mammografii, USG i rezonansu magnetycznego, wdraża jedna z olsztyńskich firm. Według twórców tomograf ultradźwiękowy może zapewnić szybkie...

Zamknij
RadioOlsztynTV