Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przygotowania do sezonu w pełni. Trwa znakowanie szlaku wodnego na Mazurach

Fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

Wody Polskie rozpoczęły znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Szlak ma długość 150 km i oficjalnie ma zostać otwarty pod koniec kwietnia.

Zarząd Zlewni w Giżycku na liczącym w sumie 150 km długości szlaku żeglownym ustawi w sumie 450 boi oraz 85 znaków brzegowych.

– Prace potrwają dwa tygodnie. W ostatnim tygodniu kwietnia wydamy osobny komunikat nawigacyjny dotyczący otwarciu szlaku dla żeglarzy – powiedziała rzecznik Wód Polskich w Białymstoku, Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Boje są ustawiane przy pomocy pchacza i barki, wyposażonych w GPS i echosondę, co zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi.

– Patrząc w dół szlaku, czyli w kierunku Węgorzewa, prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Ustawienie szlaku żeglownego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi – podkreśliła rzecznik Wód Polskich.

Główny szlak żeglowny na Mazurach to trasa wodna Pisz-Węgorzewo o długości 86,6 km. Zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w Piszu i kończy się przy jazie „Zamek” na rzece Węgorapie w Węgorzewie. Od szlaku głównego jest ustawionych 5 szlaków bocznych, które są znakowane jednostronnie. Są to: szlak na jeziorze Śniardwy do Okartowa; szlak na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego; szlak w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie); szlak z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra; szlak z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

W ostatnim tygodniu kwietnia ma także zostać uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.

Od lat sezon żeglarski rozpoczynał się na Mazurach 1 maja. Firmy czarterowe mają nadzieję, że w tym roku sytuacja pandemiczna nie przerwie tej tradycji.

 

Autor: PAP (J. Kiewisz-Wojciechowska)
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szlak, Wielkie Jeziora Mazurskie
Policyjny dron zadba o bezpieczeństwo na mazurskich jeziorach

Policjanci z Giżycka dronem patrolują zamarznięte tafle mazurskich jezior i z głośników zamocowanych na urządzeniu apelują do wędkarzy o ostrożność. Decyzja o wykorzystaniu drona do takich...

Zamknij
RadioOlsztynTV