Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przyducha i duże stężenie biogenów przyczyną śnięcia ryb na terenie rezerwatu Sątopy-Samulewo

Fot. pixabay

Znamy wyniki badań Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w związku ze śnięciem ryb na terenie rezerwatu „Polder Sątopy-Samulewo” w powiecie bartoszyckim.

Do masowego śnięcia ryb doszło na początku sierpnia. Jak poinformowała wojewódzka inspektor ochrony środowiska Joanna Kazanowska, przyczyną była przyducha. Temperatura wody w zbiorniku wynosiła 28 stopni Celsjusza. Przy okazji inspekcja odkryła coś jeszcze. Na podstawie przeanalizowanych wyników stwierdziliśmy duże stężenie w tym ścieku wodnym biogenów. Chodzi o związki azotu i fosforu

Jak wyjaśniła inspektor Joanna Kazanowska „Polder Sątopy-Samulewo” to osuszone w celach rolniczych jezioro Sajno, a biogeny w wodzie to efekt działalności rolniczej.

Minister środowiska wydał rozporządzenie, które ma ograniczyć degradację wody w związku z działalnością rolniczą. Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w październiku i listopadzie planuje przeprowadzenie szkoleń w gminach i powiatach.

00:00 / 00:00

Autor: A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ryby, jezioro, badania, śniete, fosfór, Sątopy-Samulewo, inspekcja środowiska, azot
Ścieki komunalne w jeziorze Tyrsko w Olsztynie. Czy trucicielem jest noclegownia „Hotel Manor”?

Badania zlecone przez powiatowe służby sanitarne potwierdziły obecność bakterii e-coli w wodzie jeziora Tyrsko przy noclegowni Manor. Teraz trwa kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Działania rozpoczęliśmy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV