Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przez prawie 10 lat na Warmii i Mazurach rodziło się więcej chłopców niż dziewczynek. Jak było w 2019 roku?

Od lat na Warmii i Mazurach rodzi się więcej chłopców, niż dziewczynek. Różnica jest minimalna, ale tendencja utrzymuje się mniej więcej od dekady.

Z danych statystycznych pierwszego półrocza ubiegłego roku wynika, że w naszym województwie ogółem urodziło się 6415 żywych dzieci, z czego 3314 to chłopcy, a 3101 to dziewczynki. Jednak są regiony, gdzie dominuje płeć żeńska – mówi Małgorzata Wilczopolska z Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

Zazwyczaj obserwuje się więcej urodzeń chłopców. Natomiast w pierwszym półroczu 2019 roku odnotowaliśmy więcej urodzeń dziewczynek w ośmiu powiatach: działdowskim, giżyckim, iławskim, nidzickim, oleckim, gołdapskim i węgorzewskim.

Również w Olsztynie od mniej więcej dekady, z jednym wyjątkiem w 2018 roku, na świat przychodzi więcej chłopców, niż dziewczynek. Tak było też w roku ubiegłym potwierdza Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza. W Olsztynie urodziło się ogółem 4384 żywych dzieci, z czego 2280 to chłopcy, a 2104 to dziewczynki. Adoptowano także 35 dzieci.

00:00 / 00:00

W Polsce rocznie przychodzi na świat ok. 360-380 tysięcy dzieci. Z roku na rok w naszym kraju rodzi się coraz więcej chłopców. Z danych GUS-u wynika, że w 2019 urodziło się o 14 tys. więcej dzieci płci męskiej.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, Dziewczynka, urodzenia, chłopiec
W Elblągu urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek. Jakie imiona były najpopularniejsze w 2019 roku?

W Elblągu w ubiegłym roku urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek. Liczba narodzin jest podobna jak w latach poprzednich, w 2019 roku na świat przyszło ponad...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV